Dziś expose premiera - oglądaj, czytaj i komentuj na Gazeta.pl

W samo południe premier Tusk przedstawi w Sejmie swoje expose. Po nim kilkugodzinna debata i głosowanie nad wotum zaufania. Zapraszamy na transmisję wideo i specjalną relację na żywo - prosto z Sejmu.

W piątek rano nastąpi zaprzysiężenie nowego gabinetu w Pałacu Prezydenckim. O 12.00 premier rozpocznie w Sejmie wygłaszanie expose . Wystąpienie - wg ekspertów - ma potrwać około godziny. Później marszałek ogłosi ok. dwugodzinną przerwę; kluby będą miały czas na przygotowanie swoich wystąpień w debacie nad expose. Po niej Sejm zagłosuje nad wotum zaufania dla rządu.

Na ten szczególny polityczny dzień zaplanowaliśmy specjalną relację na żywo, którą prowadzić będziemy jednocześnie z Sejmu i z redakcji Gazeta.pl . Start - tuż po 7.00. Wystąpienie premiera będzie można obejrzeć na żywo na stronie głównej naszego portalu , będziemy je też relacjonować na żywo.

W czasie przerwy przed debatą zbierzemy dla Państwa w Sejmie gorące komentarze posłów i zapytamy o opinię nt. expose naszych stałych komentatorów (m.in. prof. Magdalenę Środę, Dorotę Gawryluk i Marka Cichockiego) .

Na żywo w radiu TOK FM expose skomentują publicyści i dziennikarze ekonomiczni oraz eksperci: ekonomiści, politolodzy i socjolodzy - ich opinie znajdziecie na portalu Tokfm.pl .

Gorąca debata - także w naszej relacji

Sejmowa debata nad nowym rządem zapowiada się niezwykle emocjonująco. Zaplanowano ją na 240 minut (dla PO - 101 minut; PiS - 70, Ruchu Palikota - 23, PSL - 18, SLD - 16 i ziobrystów - 12). W dyskusji w imieniu klubu PO głos zabierze najprawdopodobniej szef klubu Rafał Grupiński, w imieniu PiS - prezes Jarosław Kaczyński, w imieniu Ruchu Palikota - szef klubu Janusz Palikot, w imieniu PSL - wicepremier Waldemar Pawlak, w imieniu SLD - szef klubu Leszek Miller i w imieniu Solidarnej Polski - szef klubu Arkadiusz Mularczyk.

Następnie posłowie będą mogli zadawać pytania szefowi rządu. Cztery lata temu padło ich blisko 160 .

Po zakończeniu debaty odbędzie się głosowanie nad udzieleniem Radzie Ministrów wotum zaufania. Sejm uchwala je bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Według rozmówców Polskiej Agencji Prasowej z Kancelarii Sejmu, nie wykluczone, że do głosowania mogłoby dojść nawet około północy .

Zapraszamy do Gazeta.pl!

Nowy rząd Donalda Tuska [ZDJĘCIA MINISTRÓW] >>

DOSTĘP PREMIUM