Kto w nowym rządzie Donalda Tuska? Oto prawdopodobny skład [ZOBACZ]

O godz.11.00, po spotkaniu z prezydentem, premier Donald Tusk na specjalnej konferencji prasowej przedstawi skład nowego rządu. Poza ?pewniakami? - Jackiem Rostowskim, Radosławem Sikorskim czy Jarosławem Gowinem, który dość niespodziewanie ma pokierować resortem sprawiedliwości - premier obsadził też pozostałe ministerstwa. Oto INFOGRAFIKA, która przedstawia najbardziej prawdopodobny skład nowego rządu.

Poza "pewniakami", jak wicepremier Waldemar Pawlak czy pozostający na stanowisku Jan Vincent-Rostowski, wśród przecieków, które dotarły do mediów są zaskakujące nazwiska.

embed

Według dotychczasowych oficjalnych informacji pozostają na stanowiskach Waldemar Pawlak, Radosław Sikorski i Jan Vincent-Rostowski. . Pozostać w rządzie ma także PSLowski minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki i Elżbieta Bieńkowska - minister rozwoju regionalnego. Według informacji, które zdobył PAP na stanowiskach zostaną też Tomasz Siemioniak - minister obrony narodowej, Barbara Kudrycka - minister nauki i szkolnictwa wyższego i Bogdan Zdrojewski - minister kultury i dziedzictwa narodowego. Nieoficjalnie mówi się także o pozostaniu w rządzie ministra skarbu Aleksandra Grada

Pewna kandydatura - minister pracy z PSL

Pewna jest zmiana na stanowisku ministra pracy. Urząd zatrzyma PSL, jednak nie będzie go już piastować Jolanta Fedak. Wicepremier zaproponował na to stanowisko Władysława Kosiniaka-Kamysza, wcześniej sekretarza naczelnego komitetu wykonawczego PSL. Kosiniak-Kamysz jest doktorem medycyny i lekarzem. Jego ojciec, także należący do PSL lekarz, był ministrem zdrowia w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Mniej pewni: Joanna Mucha, Jarosław Gowin, Michał Boni

Według nieoficjalnych informacji, które PAP uzyskała wczoraj wieczorem w klubie PO, Jarosław Gowin dostał od premiera propozycję objęcia funkcji ministra sprawiedliwości i zgodził się ją przyjąć.

Źródła PAP podają też nieoficjalnie, że ministrem zdrowia może być Bartosz Arłukowicz, ministrem sportu - Joanna Mucha, a środowiska - Marcin Korolec, prawnik, a od 2005 podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki. Na stanowisko ministra środowiska typowano takżebyłego ministra, Andrzeja Kraszewskiego. Sławomir Nowak, który do tej pory był sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera typowany jest także na ministra infrastruktury - tą informację potwierdził dziś w radiu TOK FM Cezary Grabarczyk.

"Rzeczpospolita" - Radziszewskiej w rządzie nie będzie

Jak informuje "Rzeczpospolita" Katarzynę Hall na stanowisku minister edukacji miałaby zastąpić była wiceminister, Krystyna Szumilas. Dziennikarze "Rz" mówią także o podziale MSWiA. Szefem MSW odpowiadającym za służby mundurowe miałby zostać Jacek Cichocki, sekretarz stanu odpowiadający w Kancelarii Premiera za służby specjalne. Resortem administracji i cyfryzacji miałby zaś pokierować Michał Boni, obecny szef doradców premiera. O Bonim mówi się też w kontekście objęcia stanowiska ministra infrastruktury. Krążą także plotki o objęciu stanowiska ministra spraw wewnętrznych przez Grzegorza Schetynę.

"Rzeczpospolita" donosi też, że Elżbietę Radziszewską na stanowisku pełnomocnika ds. równego traktowania zastąpi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - biolog i samorządowiec.

Zaprzysiężenie rządu odbędzie się w piątek o godz. 10 w Pałacu Prezydenckim; potem w Sejmie premier wygłosi expose, a po debacie posłowie będą głosować nad wotum zaufania dla rządu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM