Nowy rząd Tuska. Gowin i Mucha ministrami, Schetyna, Kwiatkowski - poza rządem

W rządzie nie ma Grzegorza Schetyny i byłego ministra sprawiedliwości - Krzysztofa Kwiatkowskiego, są za to Jarosław Gowin, Joanna Mucha i Bartosz Arłukowicz. Pozostali najlepsi starzy ministrowie - siedmiu. Jest dwunastu nowych. W czasie konferencji premier Donald Tusk przedstawił skład nowej Rady Ministrów.

Ministerstwo gospodarki obejmie, jak w poprzednim rządzie, wicepremier Waldemar Pawlak, szef PSL-u. Pawlak jest, mimo wcześniejszych spekulacji, które zakładało, że będzie ich więcej, jedynym wicepremierem. Swoje stanowiska utrzymują także minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i minister finansów Jan Vincent-Rostowski. Ministrem rolnictwa i rozwoju wsi pozostaje Marek Sawicki z PSL. Zmian nie ma też w resortach obrony - ministrem pozostał Tomasz Siemioniak i kultury - tu pozostał Bogdan Zdrojewski. Bez zmian też w ministerstwie rozwoju regionalnego - szefową nadal jest Elżbieta Bieńkowska.

embed

Największe niespodzianki - Gowin i Mucha

Wczoraj PAP poinformował o mianowaniu na ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Niezwiązany ze środowiskiem prawniczym nowy minister może, zdaniem publicystów w związku z tym napotkać trudności.

- Awans na ministra to nie chwycenie pana Boga za nogi. To naprawdę ciężka praca - mówił dziś o nominacji nowego ministra Donald Tusk . - Wobec Jarosława Gowina mam precyzyjne oczekiwanie. On ma w sobie wielki zapał, powiedziałbym nawet pozytywną szajbę, jeśli chodzi o deregulację, i tym się będzie zajmował - dodał.

Nowy rząd Tuska. Zostaje Sikorski, Rostowski, Pawlak. Kto nowy?

Zaskoczeniem jest też mianowanie na stanowisko ministra sportu Joanny Muchy. Posłanka PO była obsadzana przez komentatorów na różnych stanowiskach, ale ze sportem nie miała do tej pory wiele wspólnego.

- Ekonomia, zarządzanie, doktorat z ekonomiki zdrowia, bezbłędny angielski, taki mocny status polityczny, świetny wynik w wyborach. Powiedziałbym też, że talent komunikacyjny. To wszystko powoduje, że jestem przekonany, że nie tylko w tym miejscu znakomicie da sobie radę - mówił szef rządu, pytany o powody nominacji dla Muchy.

Tusk mówił ponadto, że dzisiaj potrzebuje ministra sportu, który będzie jednocześnie wytrawnym dyplomatą i osobą, która będzie świetnie reprezentowała Polskę, przy różnego rodzaju okazjach. Premier wymienił tu m.in. Euro 2012, olimpiadę w Londynie i mistrzostwa świata w lekkoatletyce w Gdańsku w 2014.

Innym zaskoczeniem jest minister infrastruktury Sławomir Nowak - sekretarz stanu w Kancelarii Premiera zastąpi Cezarego Grabarczyka, który - mimo kolejnych wniosków o wotum nieufności - utrzymał się do końca kadencji.

Ministrem skarbu został Mikołaj Budzanowski - były podsekretarz stanu w ministerstwie.

Nowy rząd Tuska. Jakich mamy nowych ministrów?

Nowe ministerstwo - administracji i cyfryzacji. Podział MSWiA

Inną niespodzianką jest podział MSWiA - ministrem spraw wewnętrznych został Jacek Cichocki, a wyodrębnione nowe stanowisko ministra administracji i cyfryzacji zajmie Michał Boni.

- Nadzór nad służbami specjalnymi, ale bez tworzenia tej odrębnej funkcji koordynatora z oczywistych, konstytucyjnych obowiązków w dużej mierze spoczywa na premierze - ale wykonywać go będzie minister Cichocki - powiedział Tusk.

- Do zadań, jakie stoją przed szefem administracji publicznej dokładamy szeroko pojętą cyfryzację, ale przede wszystkim w odniesieniu do urzędów państwowych administracji publicznej - dodał, komentując obowiązki nowego ministra.

Jak mówił, chodzi "o radykalne przyspieszenie i zracjonalizowanie wydatków publicznych, jeśli chodzi o inwestycje w obszarze administracji publicznej". Dlatego pierwszym zadaniem Boniego jest przegląd planowanych, a niejednokrotnie bardzo dużych i kontrowersyjnych wydatków na rozmaite zmiany z zakresu informatyki, cyfryzacji i działów administracji. - Ja mam mocne przekonanie, że nie wszystkie z tych planów mają uzasadnienie, nie wszystkie przyniosłyby rzeczywiście korzyści w stosunku do obywatela, a mogłyby być bardzo kosztowne - ocenił premier.

Stwierdził, że nowy minister będzie odpowiadać także za sprawy telekomunikacji.

Ministerstwo zdrowia dla uciekiniera z SLD

Ministerstwo zdrowia obejmie Bartosz Arłukowicz. Lekarz pediatra, który w maju odszedł z SLD do PO pełnił wcześniej rolę pełnomocnika premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Ministerstwo pracy także obejmie lekarz i doktor medycyny, należący do PSL Władysław Kosiniak - Kamysz. Ministrem edukacji narodowej została była wiceminister Krystyna Szumilas. Ministerstwem środowiska zarządzać będzie Marcin Korolec - ekonomista od r. 2005 był sekretarzem stanu w ministerstwie gospodarki.

- Pan minister Korolec jest dotychczasowym wiceministrem gospodarki i równocześnie jedną z najbardziej kompetentnych osób, nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej, jeśli chodzi o kwestie energetyki, klimatu i środowiska w tym kontekście - mówił premier.

Jak dodał, nie oznacza zmniejszenia roli ministerstwa dla ochrony środowiska. - Minister środowiska w Polsce nie jest i nie będzie rzecznikiem Greenpeace'u - powiedział Donald Tusk. - Będziemy szukali mądrej równowagi.

Donald Tusk: "To potencjalnie silny rząd"

- Jest to rząd potencjalnie silny. Silny zarówno poparciem wyborców, ponieważ osadzony jest w ramach tej samej koalicji PO-PSL i to poparcie, jakie uzyskały obie partie, które dało po raz pierwszy szanse w tym demokratycznym dwudziestoleciu kontynuowania rządu i nałożyły na nas wielkie zobowiązanie- powiedział Donald Tusk. Dodał jednak, że rząd powstaje w sytuacji trudnej. - Wszystkim kandydatom do mojego rządu mówiłem, że mamy trudny czas, żaden z nich nie ma tam miejsca na zawsze - dodał.

- Werdykt wyborców oznacza zgodę na kontynuację głównych kierunków prac rządu, ale zdaję sobie sprawę, że obywatele, instytucje, gospodarka, oczekują także w niektórych miejscach przyspieszeń - dodał.

Kozłowska - Rajewicz pełnomocnikiem ds. równego statusu

Nowy rząd Tuska. Graś znów rzecznikiem. Tusk: Czy ja Cię o to pytałem?

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz będzie pełnomocnikiem rządu ds. równego statusu - poinformował w czwartek premier Donald Tusk. Chce też, aby funkcję rzecznika rządu pełnił nadal Paweł Graś. - Czy ja pytałem Ciebie, czy chcesz pełnić tę rolę? - zapytał premier rzecznika. - To jedyny moment, kiedy ulegam presji mediów - stwierdził. Szefem kancelarii premiera pozostał Tomasz Arabski. Poza rządem jest Grzegorz Schetyna - będzie szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych

Zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się jutro o godz. 10 rano. Po nim, w południe, expose wygłosi premier Donald Tusk.

Kto nie wszedł do rządu Tuska? Galeria odrzuconych>>

DOSTĘP PREMIUM