Kim są nowi ministrowie rządu Donalda Tuska? [ZDJĘCIA]

Donald Tusk w nowym rządzie pozostawił ośmiu ministrów z poprzedniej kadencji, wprowadzając tym samym 11 nowych szefów i szefowych poszczególnych resortów. Część została zrekrutowana bezpośrednio z Sejmu - jak Joanna Mucha czy Jarosław Gowin z PO - część ze struktur partyjnych - jak Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL - a część po prostu awansowano z funkcji wiceministrów czy podsekretarzy stanu - jak Krystyna Szumilas czy Mikołaj Budzanowski.

Jarosław Gowin

Jarosław Gowin to jedna z największych niespodzianek w rządzie. Jest historykiem filozofii z wykształcenia. W nowym rządzie będzie ministrem sprawiedliwościJarosław Gowin to jedna z największych niespodzianek w rządzie. Jest historykiem filozofii z wykształcenia. W nowym rządzie będzie ministrem sprawiedliwości Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta

Wiceszef klubu Platformy został niespodziewanie następcą Krzysztofa Kwiatkowskiego w resorcie sprawiedliwości. Gowin ma 50 lat, doktorat z filozofii i zanim został politykiem był publicystą i autorem książek - głównie o tematyce religijnej. W parlamencie pojawił się w 2005 roku jako senator PO. Do Sejmu został wybrany dwa lata później, uzyskując w okręgu krakowskim ponad 160 tys. głosów. W Platformie zawsze był uważany za jednego z głównych przedstawicieli tzw. prawego skrzydła partii.

- Wobec Jarosława Gowina mam bardzo precyzyjne oczekiwania. (...) On ma w sobie gigantyczny zapał, taką determinację, "pozytywną szajbę", jeśli chodzi o deregulację - wyjaśniał dziś swoją decyzję Donald Tusk. - Żeby odblokować Polskę od tych, powiedziałbym, zaszłości, pewnej rutyny, ale także złych przepisów, trzeba będzie umieć stanąć wobec całego środowiska prawniczego i nie poddać się - dodał premier.

Joanna Mucha

Dawna bliska współpracowniczka Jarosława Gowina - została ogłoszona nową Minister Sportu i Turystyki. Wybór to o tyle niespodziewany, że 35-letnia dr nauk ekonomicznych w Sejmie do tej pory uchodziła za specjalistkę od finansów publicznych i służby zdrowia. Mucha karierę w polityce zaczynała jako działaczka Unii Wolności, do Platformy dołączyła w 2002 roku. Współtworzyła i koordynowała projekt "Akademia Janusza Palikota", który promował z kolei promował ją w wyborach parlamentarnych w 2007 roku.

- Ekonomia, zarządzanie, doktorat z ekonomiki zdrowia, bezbłędny angielski, taki mocny status polityczny, świetny wynik w wyborach. Powiedziałbym też, że talent komunikacyjny. To wszystko powoduje, że jestem przekonany, że nie tylko w tym miejscu znakomicie da sobie radę - mówił Donald Tusk, pytany o powody nominacji dla Muchy.

Sławomir Nowak

Sławomir Nowak Sławomir Nowak  Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

Po długich negocjacjach były prezydencki minister został nominowany na Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Jeden z najwierniejszych współpracowników Donalda Tuska ma 37 lat i z wykształcenia jest politologiem z Gdańska. Mandat posła sprawował od IV kadencji Sejmu. Od 2007 do 2009 roku był sekretarzem stanu w KPRM i szefem gabinetu premiera, skąd został przeniesiony do parlamentu, w którym sprawował funkcję wiceszefa klubu PO. Stamtąd z kolei poszedł do Kancelarii Prezydenta, w której został sekretarzem stanu ds. kontaktów z Rządem i Parlamentem.

Bartosz Arłukowicz

Dawna gwiazda Sojuszu zastąpi obecną marszałek Sejmu Ewę Kopacz w resorcie zdrowia. Ten 40-letni pediatra ze Szczecina swoją polityczną karierę zaczynał w klubie parlamentarnym Lewica. Jako dawny zwycięzca telewizyjnego reality show "Agent" oraz wiceszef tzw. komisji hazardowej został nową twarzą SLD. W wyniku nieporozumień z przewodniczącym Sojuszu odszedł do rządu Donalda Tuska, który specjalnie dla niego stworzył stanowisko ministra ds. wykluczonych. W ostatnich wyborach kandydował do Sejmu z pierwszego miejsca listy PO w Szczecinie - otrzymał najlepszy wynik w okręgu, ponad cztery razy lepszy od dawnego przełożonego, Grzegorza Napieralskiego.

Michał Boni

Boni, nazywany "człowiekiem od wszystkiego" Donalda Tuska, zostanie głową nowo utworzonego resortu - Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. 57-letni Boni, z wykształcenia kulturoznawca, w okresie PRL współpracował z opozycją demokratyczną, a po '89 roku sprawował najważniejsze funkcje w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej - od podsekretarza stanu do ministra - w kolejnych rządach Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego, Hanny Suchockiej i Jerzego Buzka. W 2007 współtworzył program wyborczy PO, a po wyborach został wpierw sekretarzem stanu w KPRM a potem szefem Zespołu Doradców Strategicznych premiera. Jeden z najlepiej ocenianych członków poprzedniego rządu.

Jacek Cichocki

Ministrem spraw wewnętrznych zostanie tymczasem Cichocki, 40-letni socjolog i politolog. Były dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich od 2008 roku sprawował funkcję sekretarza stanu w KPRM. Objął również funkcję Sekretarza Kolegium ds. Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów. W 2006 prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi. Cichocki działa także w warszawskim Klubie Inteligencji Katolickiej.

Mikołaj Budzanowski

Aleksandra Grada na stanowisku ministra skarbu zastąpi jego były zastępca Mikołaj Budzanowski. 40-letni historyk i archeolog w rządzie Donalda Tuska pojawił się w 2008 roku jako dyrektor Departamentu Zmian Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju Ministerstwa Środowiska. Do Ministerstwa Skarbu przeszedł kilka miesięcy później. W 2009 roku został mianowany podsekretarzem stanu w tym resorcie.

Krystyna Szumilas

Na nową Minister Edukacji Narodowej została nominowana była zastępczyni odchodzącej szefowej resortu Katarzyny Hall. 55-letnia Szumilas zanim zaczęła swoją karierę jako radna a potem posłanka (w Sejmie jest nieprzerwanie od IV kadencji) pracowała przez kilkanaście lat jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 6 w Knurowie. Do Platformy należy od 2001 roku. W 2006 objęła funkcję rzeczniczki w tzw. gabinecie cieni PO odpowiedzialnego za edukację. Wcześniej m.in. przewodniczyła sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Marcin Korolec

Nowym ministrem środowiska został z kolei 43-letni Marcin Korolec. Z wykształcenia prawnik, w latach 2001-2004 był radcą Danuty Hubner, która wtedy sprawował funkcję ministra wUrzędzie Komitetu Integracji Europejskie. W 2005 roku Korolec został nominowany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki. Do tej pory zaś pełni także funkcję Krajowego Koordynatora Współpracy RP-OECD.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Po długich bojach kandydatem PSL na stanowisko ministra pracy i polityki społecznej po Jolancie Fedak Władysław Kosiniak-Kamysz. 30-letni lekarz najprawdopodobniej zostanie najmłodszym ministrem w nowym rządzie Donalda Tuska. Kosiniak-Kamysz karierę w polityce zaczynał jako lokalny działacz Stronnictwa, w którym potem objął funkcję sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego. W ostatnich wyborach samorządowych z powodzeniem kandydował do rady miejskiej w Krakowie. Jego ojciec, Andrzej, także jest lekarzem i w rządzie Tadeusza Mazowieckiego sprawował funkcję ministra zdrowia i opieki społecznej.

Kto nie wszedł do rządu Tuska? Galeria odrzuconych>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM