"Albo przy stole albo w karcie dań". TOP 10 cytatów z expose Donalda Tuska

Donald Tusk, w mocnym i rzeczowym expose zapowiedział ostre cięcia i twarde oszczędności. Nie odmówił sobie jednak kilku zgrabnych bon motów. Padło też kilka "złotych myśli" oraz zabawnych sformułowań. Prezentujemy te najlepsze.

1. "Dzisiaj przy tym europejskim stole, jak powiedział jakiś dowcipny polityk, przy tym politycznym obiedzie albo jest się przy stole, albo jest się w karcie dań. Polska musi być i będzie przy stole".

2. "Czy być w centrum Europy, czy być na jej peryferiach - to jest dylemat politycznych analfabetów. Prawdziwym dylematem dla Polski jest, JAK być w centrum Europy."

3. "Nie możemy rzucić się na oślep i ciąć tak bez umiarkowania, jak to zdarzyło się w niektórych krajach."

4. "Trudna, ale akceptacja, zrozumienie bez entuzjazmu dla wielu tych działań będzie możliwe tylko wtedy, kiedy uczciwie powiemy, że nie będzie świętych krów."

5. "Nie powinniśmy na siłę nikogo chrystianizować, ale też nie musimy nikogo na siłę laicyzować. (...) Krzyż nie powinien służyć do łomotania przeciwnika politycznego niczym maczugą".

6. "Fałszywym jest argument, że w kieszeniach polskich rolników kryją się jakieś dziesiątki miliardów złotych, że polski rolnik ma tych pieniędzy ukrytych pod poduszką tyle, że gdybyśmy sięgnęli do jego kieszeni, to ustabilizujemy finanse publiczne".

7. "Huragan kryzysu finansowego zagraża bezpieczeństwu najbardziej rozwiniętych państw"

8. "Zmieniając pewne zasady na korzyść mniej zamożnych, a na niekorzyść tych najzamożniejszych, w polityce prorodzinnej nie chcemy zarabiać jako państwo."

9. "Co najmniej połowę do dzisiaj regulowanych zawodów chcemy uwolnić od wszelkiej regulacji, które czynią te zawody typowo regulacyjnymi."

10. "Na ulicach Warszawy 11 listopada skrajna prawica i skrajna lewica, wykorzystując chuliganów i bandytów, albo niemieckich anarchistów, zaatakowały święto narodowe".

Nowy rząd Tuska. Sprawdź, co obiecał Tusk Polakom? Cięcia i...

Exposé Tuska: cięcia ulg i przywilejów, równy wiek emerytalny

DOSTĘP PREMIUM