"Koniec liberalnego strychulca, orędzie-balon, buchalteria". Komentarze publicystów po expose

- Już słyszeliśmy równie ambitne zapowiedzi naprawy budżetu- plan Hausnera - pisze Jarosław Kurski z "GW". - Jak zwykle zapłaci klasa średnia - tytułuje swój wstępniak Tomasz Wróblewski z "Rz". Piotr Zaremba zestawia "buchalteryjne" expose z "wizjonerskim" wystąpieniem Jaroslawa Kaczyńskiego.

Expose Tuska: STENOGRAM || NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY

Kurski: Oby nie było jak z planem Hausnera

- Donald Tusk po czterech latach ostrożnej polityki zapowiedział ewolucyjną rewolucję. Miast "liberalnego" strychulca i cięcia po najsłabszych szef rządu przedstawił spójną koncepcję dobrze adresowanych oszczędności - pisze Jarosław Kurski, wicenaczelny "Gazety Wyborczej" w swoim komentarzu.

Publicysta liczy, że premierowi uda się zrealizować planowane reformy. - Słyszeliśmy kiedyś równie ambitny - jeśli nie ambitniejszy - plan naprawy finansów publicznych. Plan Hausnera został utopiony w nędznych ustępstwach i politycznych kompromisach. Zadaniem Tuska jest nie dopuścić do powtórki tego scenariusza - podkreśla.

Kurski uważa, że postawa Tuska "nie odpowiada na coraz śmielsze aspiracje Polaków":- Premier ustawił się w centrum jako obrońca przed lewicowym i prawicowym radykalizmem. To postawa na czas kryzysu może zrozumiała, bo Polaków dodatkowo nie antagonizuje, ale na dłuższą metę nie do utrzymania - bo w zmieniającym się świecie jest zachowawcza.

Przeczytaj komentarz na stronie "Gazety Wyborczej" >>>

Wróblewski: Ucierpi klasa średnia

- Premier w expose wyraźnie nam powiedział, że koszty kryzysu przerzuci na lepiej zarabiających. Nie tych superbogatych - i chwała mu za to, że ustrzegł się taniego populizmu. Boleśnie dotknie jednak klasy średniej. Tych, którzy ciężką codzienną pracą, uczciwie płaconymi podatkami z trudem przekraczają 85 tysięcy rocznie. To zaledwie 1,89 proc. całego społeczeństwa, ale właśnie ta grupa zapewnia budżetowi aż 22,68 proc. wszystkich wpływów podatkowych - pisze Tomasz Wróblewski, naczelny "Rzeczpospolitej" .

Wróblewski zarzuca Tuskowi, że proponowane zmiany w KRUS są za mało radykalne, krytykuje podniesienie stawki rentowej o 2 punkty procentowe, kwotową waloryzację emerytur i zniesienie ulgi autorskiej. Docenia jednak decyzję o podniesieniu wieku emerytalnego, która jego zdaniem, "każe wierzyć, że premier doskonale rozumie największe makroekonomiczne zagrożenia dla Polski".

- To już kolejne takie orędzie premiera - balon, z którego szybko uleci powietrze. Żeby tylko jeszcze agencje ratingowe zechciały mierzyć naszą wiarygodność według intencji, a nie według twardych liczb - podsumowuje.

Przeczytaj cały komentarz na stronie "Rzeczpospolitej" >>>

Zaremba: Tusk próbuje odebrać język Kaczyńskiemu

Piotr Zaremba w komentarzu na stronie Wpolityce.pl zwraca uwagę na to, że głównym tematem expose były zapowiedzi podniesienia podatków. Dziennikarz twierdzi , że to porażka wizerunkowa PO - Ale powiedzmy sobie szczerze: nikt nie ma w tej chwili pomysłu, jak ratować polskie finanse bez zwiększania obciążeń. Politycy PiS też de facto podwyżkę podatków dopuszczają, choć częściowo innych - podkreśla.

Zaremba uważa, że wystąpienie premiera najlepiej podsumował Jarosław Kaczyński, mówiąc, że było "zręczne" - Cięcia i pogorszenie sytuacji różnych grup społecznych zostało osłodzone: a to podwyżką ulgi na trzecie dziecko, a to odebraniem przywilejów podatkowych twórcom. Pewien poważny polityk prawicy słuchając tego, napisał mi sms-a: "A nie mówiłem, że Tusk spróbuje odebrać język Kaczyńskiemu?". Istotnie, tak. - dodaje.

- Premier zrobił z expose antykryzysową pobudkę i miał do tego prawa. Inna sprawa, że pominięcie wielu kwestii pozwala mu uciec od najbardziej fundamentalnych pytań - pisze Zaremba.

Publicysta chwali Kaczyńskiego, który w swoim wystąpieniu w trakcie debaty po expose podniósł tematy nie poruszone przez Tuska, m.in. kwestie edukacji i integracji europejskiej. Zaremba nazywa przemówienie Kaczyńskiego "wizjonerskim", a expose "buchalteryjnym".

- Tusk spóźnił się z wieloma pomysłami o dwa, a za niektórymi wręcz o cztery lata . I przygotował słabe kadry, które tych wyzwań mogą po prostu nie udźwignąć - uważa Zaremba. Podkreśla jednak, że ani prawicowa ani lewicowa opozycja nie przedstawia alternatywnych rozwiązań ratowania budżetu.

Eksperci o expose: "To najbardziej odważne expose po '89 roku"

Przeczytaj cały komentarz na stronie Wpolityce.pl >>>

Mocne expose Tuska w Sejmie [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM