Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska

W Sejmie odbyło się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Większość bezwzględna w tym głosowaniu wynosiła 224 głosy - rząd Tuska uzyskał o 10 głosów więcej, tym samym Sejm udzielił mu wotum zaufania.

Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu

W głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska wzięło udział 447 posłów. 234 posłów głosowało za, 211 głosowało przeciw. Tylko 2 posłów wstrzymało się od głosu (poseł Dariusz Dziadzio z RP i Tadeusz Dziuba z PiS).

Głosowanie przeciwko wotum zaufania zadeklarowały opozycyjne kluby PiS, Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski, jednak rząd Tuska i tak otrzymał wystarczającą liczbę głosów i uzyskał wotum zaufania Sejmu.

Expose premiera: plan radykalnych reform

Wczoraj po uroczystym zaprzysiężeniu rządu w Pałacu Prezydenckim Donald Tusk wygłosił w Sejmie godzinne expose , w którym zapowiedział serię radykalnych reform.

Expose Tuska: STENOGRAM || NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY

Premier mówił o stopniowym zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz podwyższeniu go do 67. roku życia, zwiększeniu składki rentowej o 2 procent oraz o ograniczeniu przywilejów emerytalnych: m.in. dla duchownych i górników. Zapowiedział reformę KRUS i wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników. Oprócz serii cięć Tusk powiedział też o planowanych podwyżkach dla służba mundurowych oraz podniesieniu ulgi na kolejne dzieci.

Opozycja odpowiadała, że to cena za ostatnie cztery lata rządów PO i, że Tusk nie ma pomysłu na Polskę. Jarosław Kaczyński zadeklarował, że "zaciskaniu pasa przez pracowników, przez drobnych i średnich mówi ''nie". Prezes PiS stwierdził również, że będzie sprzeciwiał się reformom KRUS, bo "za błędy elit, nie będzie płacić wieś".

Posłowie PiS ostentacyjnie wyszli w czasie odpowiedzi premiera

Premiera wspierali politycy PO i PSL. W czasie debaty nad expose premiera 130 posłów zadało pytania dotyczące wystąpienia Tuska. Dziś obrady Sejmu rozpoczęły się od odpowiedzi premiera. Gdy premier mówił o odpowiedzialności Prawa i Sprawiedliwości za zachowanie kibiców 11 listopada, większość posłów PiS opuściła salę obrad . Wrócili w czasie przerwy przed głosowaniem nad wotum zaufania.

DOSTĘP PREMIUM