Emerytalne uprzywilejowanie księży? Rzecznik episkopatu: To jakaś horrendalna pomyłka

- Duchowni uczestniczą w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych, a modyfikacja prawa związanego z Funduszem Kościelnym, nie wymaga zmian w konkordacie - mówi rzecznik episkopatu. Ksiądz Józef Kloch odniósł się w ten sposób do wypowiedzi szefa rządu podczas expose, że duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych.

Kloch przypomniał, że osoby duchowne uczestniczą w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych od 1989 roku. Dodał także, że opinia o rzekomym "emerytalnym uprzywilejowaniu księży" - jest zaskakująca. - Wyliczenie duchownych w jednej grupie np. z prokuratorami i sędziami jest jakąś horrendalną pomyłką. Chyba, że emerytura sędziów i prokuratorów oscyluje w granicach tysiąca złotych - podkreśla rzecznik episkopatu.

Kościół jest otwarty na zmiany w Funduszu Kościelnym

Rzecznik episkopatu wyjaśnia jednocześnie, że od 1989 roku, wszystkie osoby duchowne, zatrudnione gdziekolwiek na podstawie umowy o pracę - także odprowadzają za siebie składki ubezpieczenia społecznego. Pozostałym - na przykład siostrom klauzurowym czy misjonarzom - składki opłacane są z Funduszu Kościelnego. Przypomina też, że strona kościelna od dawna postulowała rozmowy i jest otwarta na zmianę prawa co do Funduszu Kościelnego.

- Ta przestarzała ustawa liczy sobie już 60 lat. Jeśli strona rządowa zdecyduje się w końcu podjąć ten temat - to jest to krok w dobrym kierunku. Stosowne gremia istnieją - mówi ksiądz Józef Koch wyjaśniając, że są nimi Komisja Konkordatowa i Komisja Przedstawicieli Rządu i Episkopatu, gdzie mogą toczyć się rozmowy.

Zamiany w konkordacie nie są potrzebne

Rzecznik episkopatu zwraca jednocześnie uwagę, że modyfikacja prawa związanego z finansami, w tym wypadku z Funduszem Kościelnym, nie wymaga zmian w konkordacie. Jak wskazuje "wystarczy zrealizować postanowienia konkordatu i przyjąć stosowną uchwałę parlamentarną". Ksiądz Kloch po raz kolejny zwraca także uwagę, że Fundusz Kościelny i Komisja Majątkowa miały dwie różne przyczyny i podstawy prawne.

Fundusz Kościelny został powołany w 1950 roku jako forma rekompensaty dla kościołów za przejęte przez państwo nieruchomości ziemskie. Komisja majątkowa natomiast, która kilka miesięcy temu została rozwiązana - działała od 1991 roku w celu zwrotu lub przekazania w zamian kościołom majątku odebranego w PRL.

Exposé Tuska: cięcia ulg i przywilejów, równy wiek emerytalny

DOSTĘP PREMIUM