Ktoś zarobił na expose Tuska 105,79 tys. PLN?

Czy ktoś mógł wykorzystać wiedzę o treści expose premiera, w celu osiągnięcia korzyści materialnych? - zastanawia się na swoim blogu dziennikarz ekonomiczny TVN CNBC Rafał Hirsch. Chodzi o tajemniczą transakcję zrealizowaną na giełdzie na chwilę przed expose Donalda Tuska. Ktoś zarobił na niej ponad sto tysięcy złotych.

Kto wiedział wcześniej o podatku od kopalin? Palikot: Za to lecą głowy

Expose rozpoczęło się w piątek o 12.00. Premier, przedstawiając założenia swojego nowego gabinetu, zapowiedział nowy podatek od wydobywanych surowców, jak miedź i srebro. Ma to przynieść budżetowi dwa miliardy złotych przychodów rocznie. Zaraz po deklaracji premiera kurs KGHM spadł o prawie 6 proc., a do zamknięcia warszawskiego parkietu w piątek po południu, akcje spółki straciły w sumie 13,8 proc.

Expose premiera musiało się komuś podobać

Czy ktoś postanowił na wiedzy z treści expose zarobić? Rafał Hirsch pisze, że "ktoś na godzinę i 20 minut przed expose premiera sprzedał 4990 akcji po kursie 165,10 PLN. Transakcja zdecydowanie wyróżnia się swoją wielkością. Na koniec sesji akcje KGHM kosztowały 143,90 PLN. Jeśli ten ktoś zdążył odkupić akcje na zamknięciu, to zarobił w kilka godzin 21,20 PLN na jednej akcji. Czyli na całym pakiecie 4990 akcji zysk wynosi 105,79 tys. PLN. Minus prowizja." Dziennikarz deklaruje, że trzyma kciuki za ruchy KNF sprawdzające, czy ktoś mógł wykorzystać wiedze o treści expose. - Nie wiem czy ktoś miał dużo szczęścia, czy wiedział wcześniej. Tak czy inaczej expose premiera musiało mu się podobać - podsumował Rafał Hirsch .

O KGHM w Sejmie mówiło PiS

Spadkiem akcji KGHM po expose zainteresował się PiS. Dzień po expose domagał się od rządu wyjaśnień, czy akcje te nie były przedmiotem spekulacji. Natychmiast po wznowieniu w sobotę obrad Sejmu klub PiS wystąpił z wnioskiem o rozszerzenie porządku obrad o wyjaśnienia w sprawie tego, kto wiedział, że premier powie w expose o dodatkowym podatku od wydobycia miedzi i srebra, co wpłynęło - w ich opinii - na spadek cen akcji KGHM. Wniosek PiS upadł, jednak premier w odpowiedzi na pytania posłów do expose podjął ten temat.

Odpowiedź Tuska

Donald Tusk oświadczył w sobotę, że według informacji z warszawskiej giełdy, do wygłoszenia przez niego zapowiedzi wprowadzenia zmian w opodatkowaniu kopalin nie było żadnych znaczących ruchów na akcjach KGHM - odnotowano je dopiero po deklaracji dotyczącej podatku. Dodał, że straty Skarbu Państwa, o których mówią posłowie, są "wirtualne", ponieważ w najbliższym czasie rząd nie planuje sprzedaży akcji spółki. Premier argumentował, że kurs akcji KGHM - mimo jego expose - jest nadal wyższy niż jeszcze kilka tygodni temu.

Mocne expose Tuska w Sejmie [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM