Oświadczenia majątkowe posłów - czego można się z nich dowiedzieć

Janusz Palikot jest zadłużony na 6,7 mln zł, a Jarosław Kaczyński nie ma już żadnych oszczędności - tak wynika z oświadczeń majątkowych posłów, których część Sejm opublikował. Nie ma wśród nich jeszcze deklaracji m.in. premiera Donalda Tuska, ale i tak jest sporo ciekawostek: Barbara Kudrycka najlepiej ze wszystkich ministrów zarządza własnymi finansami, a zegarek posła Kalisza jest droższy niż mieszkanie ministra Gowina.

"Były ksiądz bogatszy od Palikota" - zatytułował "Super Expresss" artykuł o Romanie Kotlińskim. Majątek posła jest rzeczywiście imponujący. Naczelny "Faktów i Mitów" ma 95 tys. zł oszczędności i siedemdziesięciometrowy dom z działką o powierzchni 22 arów za 350 000 zł i udziały w spółce spółki Błaja News, której jest prezesem za 200 tys. zł.

Ponadto Kotliński i jego była żona posiadają 30 proc. domu o powierzchni 1560, 60 m kw. o wartości 3 mln zł. Pozostałe 70 proc. należy do Błaja News. To nie koniec listy nieruchomości posła - Kotliński jest współwłaścicielem m.in. ośrodka wypoczynkowego za 5 mln zł:

Oświadczenie majątkowe Kotlińskiego >>>

Pensjonat nie okazał się chyba trafioną inwestycją - prowadzona przez posła działalność "Relax Roman Kotliński", w ramach której sprzedaje książki i prowadzi ośrodek przyniosła w zeszłym roku ponad 400 tys. zł straty. Kotliński zarobił za to na prawach autorskich do swoich tekstów - przyniosły mu prawie 265 tys. zł dochodu.

Na sytuację materialną nie może narzekać też Ryszard Kalisz. Poseł SLD posiada nie tylko słynnego Jaguara S-type, którym przyjechał na manifestację Oburzonych, ale też m.in. wyprodukowane w 2011 roku Audi A-6 oraz zegarek za ponad 10 tys. zł .

Lista papierów wartościowych Kalisza, wartych łącznie ponad 1 mln zł, była tak długa, że nie zmieściła się w odpowiednim polu formularza. Polityk dołączył więc do oświadczenia załącznik:

Oświadczenie majątkowe Kalisza >>>

Kalisz ma mieszkanie warte 620 tys. zł, jest też współwłaścicielem czterech nieruchomości o łącznej wartości ok. 390 tys. zł, które też wymienił w osobnym załączniku.

Majątki ministrów

Najlepiej wśród ministrów radzi sobie Barbara Kudrycka. Odpowiedzialna za naukę i szkolnictwo wyższe minister poza imponującymi oszczędnościami - 738 tys. zł - może się też pochwalić domem, trzema mieszkaniami, działką budowlaną i jaguarem z 2009 roku. Do tego nie ma zaciągniętych żadnych kredytów:

Oświadczenie majątkowe Kudryckiej >>>

Duże oszczędności zgromadził też Radosław Sikorski. Szef MSZ ma m.in. jednostki w udziałowe w funduszach inwestycyjnych warte ponad 550 tys. zł. i ponad 64 tys. dolarów w funduszach indeksowych. Posiada też XVIII-wiecznym dworek "z parkiem, stawem, leśniczówką i lamusem" w Chobielinie, w którym mieszka wraz z rodziną:

Oświadczenie majątkowe Sikorskiego >>>

Dożywocie Kaczyńskiego

Sporo niespodzianek kryje oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego. Jeszcze w 2010 r. prezes PiS miał odłożone 110 tys. zł . W tym roku zadeklarował, że nie ma żadnych oszczędności ani papierów wartościowych i jest zadłużony na 200 tys. zł.

Oświadczenie majątkowe Kaczyńskiego >>>

Szef PiS zbył też jedną szóstą 165-metrowego domu w ramach umowy dożywocia. To rozwiązanie gwarantuje mu, że będzie mógł w nim mieszkać w do końca życia, choć nie jest już jego współwłaścicielem..

Nie wiadomo, z kim Kaczyński podpisał umowę o dożywocie. Według "Super Expressu", politycy PiS wskazują w nieoficjalnych rozmowach na bratanicę prezesa, Martę Kaczyńską. "Fakt" z kolei sugeruje, że część domu mógł oddać któremuś z dalszych krewnych, który pomaga mu w opiece nad schorowaną matką. Według tabloidów, właśnie choroba i kosztowne leczenie Jadwigi Kaczyńskiej jest przyczyną trudności finansowych prezesa PiS.

"Kupię mieszkanie od posła po cenie zadeklarowanej w oświadczeniu majątkowym"

O niskich cenach mieszkań, które posłowie wpisują w oświadczeniach majątkowych powstały niezliczone dowcipy. W tegorocznych oświadczeniach też pojawiły się wyjątkowe okazje cenowe. Oto wartość domów Edmunda Borawskiego z PSL:

Oświadczenie majątkowe Borawskiego >>>

100 000 tys. to inaczej 100 mln zł. Nie przypuszczamy, że poseł aż tak przepłacił za swoją nieruchomość, więc prawdopodobnie miał zamiar wpisać 100 tys. zł. Ta cena też dziwi, choć z nieco innych powodów.

Powszechną praktyką jest wpisywanie w oświadczenia wartości domów i mieszkań w momencie ich kupna. Niektórzy posłowie, tak jak Tadeusz Iwiński z SLD piszą to wprost:

Oświadczenie majątkowe Iwińskiego >>>

Arcymistrzem zaniżania wartości nieruchomości jest Jarosław Gowin. Według oświadczenia majątkowego, mieszka w stumetrowym mieszkaniu wartym... 350 zł. To pewnie też tylko pomyłka, ale od ministra sprawiedliwości oczekiwalibyśmy większej skrupulatności:

Oświadczenie majątkowe Gowina >>>

Parlamentarzyści żyją na kredyt

Portal money.pl obliczył, że łączne zadłużenie ministrów w nowym rządzie Donalda Tuska przekracza 10 mln zł . Jedną z rekordzistek wśród ministrów jest Joanna Mucha, która spłaca kredyty hipoteczne w złotówkach i frankach szwajcarskich. Zobowiązania Muchy wobec banków to łącznie ok. 924 tys. zł:

Oświadczenie majątkowe Muchy >>>

Z kredytów chętnie korzystają też inni posłowie. Mirosław Koźlakiewicz z PO na modernizację swojego gospodarstwa rolnego pożyczył łącznie ponad 4 mln zł:

Oświadczenie majątkowe Koźlakiewicza >>>

To jednak nic w porównaniu z długami Janusza Palikota. Suma zobowiązań posła to ponad 6,7 mln zł. Z oświadczenia niestety nie dowiadujemy się, czy wierzyciele jego stowarzyszenia odzyskali już pieniądze :

Oświadczenie majątkowe Palikota >>>

Czym jeżdżą posłowie - od Fiata Punto do Jaguara

Niewielu parlamentarzystów pozwala sobie na motoryzacyjne ekstrawagancje. W garażach większości z nich stoją klasyczne Skody Octavie czy Toyoty Yaris. Nowy minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz jest jednak, podobnie jak Kalisz i Kudrycka, dumnym właścicielem jaguara:

Oświadczenie majątkowe Arłukowicza >>>

Na drugim biegunie jest Mariusz Błaszczak z PiS, który zadowala się dziesięcioletnim Fiatem Punto:

Oświadczenie majątkowe Błaszczaka >>>

Bez wątpienia najciekawszą kolekcję pojazdów posiada piękna posłanka PO, Małgorzata Adamczak:

Oświadczenie majątkowe Adamczak >>>

Z kolei Tomasz Kaczmarek, który jako Agent Tomek jeździł Porsche Carrerą, według oświadczenia majątkowego w ogóle nie ma samochodu.

Znaczki i księgozbiory

Majątki posłów to nie tylko oszczędności, mieszkania i samochody. Niektórzy parlamentarzyści w swoich oświadczeniach wymienili kosztowne kolekcje. Bez wątpienia najwspanialsze zbiory ma Arkady Radosław Fiedler z PO. Jego ojciec, słynny pisarz, podczas swoich licznych podróży zgromadził wiele cennych pamiątek, w prywatnym muzeum Fiedlera znajduje się też replika myśliwca Hurricane. Wartość zbiorów Fiedler szacuje na 200 tys. zł:

Oświadczenie majątkowe Fiedlera >>>

Piotr Chmielowski, poseł Ruchu Palikota jest za to numizmatykiem i filatelistą. Łączna wartość jego kolekcji to ok. 110 tys. zł.

Oświadczenie majątkowe Chmielowskiego >>>

''Jak mogłam? Nigdy nie pomyślałam o sobie" [FRAGMENTY KSIĄŻKI D. WAŁĘSY]

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM