Poparcie Platformy mocno spadło po expose. Sondaż GW

Sondaż ?Gazety Wyborczej?. Zapowiedzi cięć kosztują - Platforma straciła 8 pkt proc. w porównaniu z sondażem sprzed kryzysowego exposé Donalda Tuska. Ziobryści słabi - pod progiem wyborczym a SLD wyprzedził Ruch Palikota.

W sondażu TNS OBOP dla ''Gazety'' przewaga Platformy (34 proc.) nad PiS (24 proc.) jest wciąż wyraźna, ale w porównaniu z badaniem z początku listopada skurczyła się aż o 10 pkt proc. Sondaż był w większości przeprowadzony już po expose premiera i można ostrożnie postawić hipotezę, że to właśnie odstraszyło od Platformy część wyborców.

PiS, choć od wyborów targany wojną domową zakończoną wyjściem ziobrystów, notowania ma bardzo stabilne - tym razem 24 proc. (2 pkt proc. więcej niż na początku miesiąca). W badaniu ankietowani mogli wskazać także hipotetyczną ''nową partię Zbigniewa Ziobry''. Jej debiut nie wypadł okazale - zaledwie 3 proc. ankietowanych chce głosować na ziobrystów.

Nad progiem wyborczym są SLD (9 proc. poparcia), Ruch Palikota (8 proc.), a do Sejmu wszedłby też PSL, którego notowania ustabilizowały się na poziomie 5 proc. TNS OBOP dla ''Gazety'', 17-20 listopada, próba reprezentatywna 981 osób.

Więcej czytaj na stronie internetowej "Gazety Wyborczej .

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM