?Radni PiS dostali mocny pretekst do walki z Krytyką Polityczną - ocenia min. Zdrojewski

Minister kultury nie ma wątpliwości, że wydarzenia z 11 listopada nie mogą być powodem do odbierania dotacji Krytyce Politycznej. Ale zdaniem Bogdana Zdrojewskiego wydarzenia dostarczyły mocnych argumentów radnym PiS, którzy chcą aby odebrać KP miejski lokal przy ul. Nowy Świat. Gość TOK FM zapewnił też, że mimo kryzysu budżet ministerstwa nie zmniejszy się.

- Nie ulega wątpliwości, że działacze Krytyki Politycznej popełnili błąd. Zapraszanie na takie przedsięwzięcia (Kolorowa Niepodległa - red.) buduje odpowiedzialność. I ta odpowiedzialność wymknęła się spod kontroli. Nie ma wątpliwości, że adres (Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat - red.) był znany i traktowany jak swój, bez względu na intencje organizatorów - mówił minister. To właśnie 11 listopada policja zatrzymała 95 obcokrajowców, głównie Niemców. A to stało się podstawą do ataku Prawa i Sprawiedliwości. Warszawscy radni tej partii chcą, żeby Krytyka Polityczna opuściła wynajmowany od miasta lokal.

Ale min. Zdrojewski przyznał, że nie widział "11 listopada w aktywności tego lokalu niczego, co by uzasadniało" wyrzucenie KP.

Specjalny list w obronie KP podpisali m.in. Andrzej Wajda, Marek Konrad i Tomasz Stańko

Według ministra kultury i dziedzictwa narodowego nie ma też podstaw do odebrania KP dotacji przyznanej przez jego resort. Apel w tej sprawie przygotował klub Solidarna Polska.

To jak mówił min. Zdrojewski, "uzasadnioną rację" dającą podstawę radnym PiS do składania wniosku dot. lokalu przy Nowym Świecie "trudno oddzielić od tego, co jest szaleństwem".

Pieniądze, jak przypomniał gość Poranka Radia TOK FM, przeznaczona została m.in. na "pamiętniki Jana Józefa Lipskiego i książkę poświęconą Jackowi Kuroniowi".

"Chwała prezydentowi"

Bogdan Zdrojewski cieszy się, że prezydent ma już pomysł na zmiany w ustawie o zgromadzeniach. Rozwiał wątpliwości wszystkich, którzy alarmują, że nowe przepisy to atak na wolność zgromadzeń. - Jesteśmy bardzo uwrażliwieni na prawa, które zdobyliśmy w ostatnich 20 latach. One nie powinny być naruszane. To, że prezydent podjął taką inicjatywę, to chwała mu za to - mówił minister.

Gość TOK FM zapewniał, że mimo zapowiedzi szukania oszczędności, budżet jego ministerstwa nie powinien ucierpieć. - Na kulturę będzie troszkę więcej pieniędzy - mówił. Ale szczegóły będą znane kiedy min. Rostowski skończy pracę nad przyszłorocznym budżetem.

Min. Zdrojewski z żoną w Azji Na koszt podatników>>

Nowy rząd Donalda Tuska [ZDJĘCIA MINISTRÓW] >>

DOSTĘP PREMIUM