Mariusz Kamiński: Kardynał Nycz nie ma racji. Kościół jest za karą śmierci

- Katechizm Kościoła traktuje karę śmierci jako samoobronę - mówił w Radiu ZET nowy wiceprezes PiS-u, Mariusz Kamiński. Na pytanie, dlaczego zatem hierarchowie kościelni są jej przeciwni, były szef CBA odpowiedział: - Są poglądy wyrażane przez bardzo ważnych ludzi Kościoła i są dokumenty kościelne... Poza tym takie jest oczekiwanie społeczne.

Mariusz Kamiński w programie Moniki Olejnik bronił PiS-u, który ostatnio przypomniał, że chciałoby przywrócenia w Polsce kary śmierci. Wiceprezes partii podkreślał, że ponowne poruszenie tego tematu nie ma nic wspólnego z tym, że Zbigniew Ziobro wyznał właśnie, że osobiście jest zwolennikiem kary śmierci i że jeśli doszłoby w Sejmie do głosowania nad taką propozycją, to jego klub, Solidarna Polska, z pewnością w większości będzie za nią.

Kamiński: Kara śmierci nie jest wbrew Kościołowi

- Na pewno PiS nie ściga się ze Zbigniewem Ziobro, co najwyżej Zbigniew Ziobro przypomina postulaty PiS. Od zawsze PiS postulował przywrócenie kary śmierci i konieczność wprowadzenia bezwzględnego dożywocia - powiedział Mariusz Kamiński.

"Kard. Nycz? Wyraża swoje poglądy"

Prowadząca przywołała słowa kardynała Kazimierza Nycza, który przypomniał wczoraj, że Kościół - z Janem Pawłem II na czele - wielokrotnie przy dyskusjach dotyczących kary śmierci mówił, że nikt z ludzi nie może decydować o odbieraniu czegoś, czego nie dał, czyli życia. - To nie do końca tak, Kościół stoi na gruncie bezwzględnego przestrzegania ochrony życia, co dotyczy również aborcji w tak skrajnych wypadkach jak dziecko poczęte w wyniku gwałtu . Kościół dąży do pewnego ideału, ale katechizm traktuje karę śmieci jako pewną formę samoobrony - odpowiedział na to Kamiński.

Podobnego zdania jest też rzeszowski senator Kazimierz Jaworski , który kilka dni temu przeszedł z PiS do Solidarnej Polski.

Wiceprezes PiS-u dalej również bronił tej tezy: - Są poglądy wyrażane przez bardzo ważnych ludzi Kościoła i są dokumenty kościelne. Takim najważniejszym dokumentem jest katechizm, który traktuje karę śmierci jako samoobronę.

"Kara śmierci barbarzyństwem? Nie, to sprawiedliwość"

- Chcielibyśmy, aby nie było konieczności stosowania kary śmierci, tak jak nie chcielibyśmy konieczności wyrażania zgody na aborcję w przypadkach poczęcia w wyniku gwałtu. Natomiast żyjemy tu i teraz i uważamy, że w zwalczaniu tej najgroźniejszej i najbardziej brutalnej przestępczości kara powinna być niezwykle surowa, tu powinna być możliwość stosowania kary śmierci. To elementarne poczucie sprawiedliwości - uważa polityk.

Według Kamińskiego kolejnym argumentem na to, że kara śmierci powinna być przywrócona jest to, że większość Polaków się za nią opowiada: Proszę powiedzieć, że kara śmierci jest barbarzyństwem matce, której córka została zgwałcona, brutalnie zamordowana... Takie jest oczekiwanie społeczne i jeżeli chodzi o badania opinii publicznej, to wskazują one jednoznacznie, że większość społeczeństwa jest za karą śmierci.

"Prawo powinno odstraszać przestępców"

Wiceprezes PiS-u przyznał, że "przywrócenie kary śmierci w Polsce będzie niewątpliwie bardzo trudne", tym bardziej, że zabraniają tego umowy z Unią Europejską. - PiS nie chce, żeby Polska wychodziła z Unii Europejskiej ani Rady Europejskiej, natomiast uważamy że istnieje sfera prawa wewnętrznego, która powinna być autonomiczna. Traktaty są po to, żeby negocjować ich ewentualne zmiany - mówił Kamiński.

- Uważamy, że do tego tematu powinno się wrócić. Uważamy, że prawo powinno być nie tylko nieuchronne, ale również twarde i surowe, aby odstraszać przestępców - podkreślał były szef CBA.

[FILM] Królestwo zdechłych myszy. Tak żyje się w państwie Łukaszenki>>

DOSTĘP PREMIUM