"Będziemy bronili Sikorskiego jak brata. Realizuje program Ruchu Palikota"

Opozycja (PiS i Solidarna Polska) grozi Radosławowi Sikorskiemu Trybunałem Stanu i wotum nieufności. Tymczasem Janusz Palikot zapowiedział w "Kropce nad i", że jego partia będzie bronić szefa MSZ "jak brata".

Palikot zażartował, że może Sikorskiemu zarzucić kradzież intelektualną i przypomniał, że w sierpniu i wrześniu podczas kampanii wyborczej politycy RP powtarzali, że są za federalizacją Unii Europejskiej, jednym rządem europejskim i jedną armią.

Powiedział też, że akceptuje słowa Sikorskiego, że w pierwszej fazie ważna jest rola Niemiec w daniu impulsu do dalszej integracji europejskiej. - My uważamy, że bardzo bliska współpraca z Niemcami jest podstawą polskiego bezpieczeństwa i rozwoju. Z Niemcami mamy ok. 30 proc. wymiany handlowej - podkreślił.

"Pełne uznanie i całkowite poparcie"

Monika Olejnik przypomniała, że opozycja nie akceptuje postulatów Sikorskiego i chce postawić go przed Trybunałem Stanu. - Będziemy bronili Sikorskiego jak brata. Realizuje program Ruchu Palikota. W stu procentach ma nasze poparcie - stwierdził stanowczo Palikot.

Palikot zaznaczył, że nie odpowiada mu opinia min. Sikorskiego nt. kary śmierci. - Musimy rozróżnić ministra Sikorskiego w różnych wymiarach. Co innego w tej roli, w jakiej widzieliśmy go na think-tanku w Niemczech. tu pełne uznanie i całkowite poparcie, ale też kilka dni temu wypowiedział się na temat kary śmierci w sposób, jaki bardzo trudno nam jest zaakceptować. Jest to postać na pewno dwuznaczna, ale w sprawie federalnej Europy popieramy go w całej rozciągłości - powiedział.

- Tym się różnimy od opozycji typu Kaczyński, że Kaczyński jak widzi Sikorskiego to wali w bęben na "nie", bez względu na to, czy Sikorski mądrze czy głupio gada. My, jak naszym zdaniem głupio gada jak ws. kary śmierci, mówimy, że to barbarzyństwo, jak mądrze gada ws. federalnej Europy, mówimy, że to brat - podsumował Palikot.

"Tusk jest sparaliżowany dziadkiem z Wehrmachtu"

Lider RP skomentował też brak koncepcji dot. polityki zagranicznej w expose premiera Donalda Tuska. - Tusk jest sparaliżowany dziadkiem z Wehrmachtu ciągle . On się nigdy nie zdobędzie na poparcie współpracy polsko-niemieckiej. Zostawił to moim zdaniem z premedytacją Sikorskiemu. (...) Oczywiście popełnia błąd, bo w ten sposób jakby potwierdza te opinie Kaczyńskiego, że ma jakiś problem w polityce niemieckiej. (...) Jestem tym rozczarowany - mówił.

Airbus zatańczył nad lotniskiem. Mistrzowskie lądowanie [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM