Wiceminister z konfliktem interesów? Zasiada w zarządzie fundacji, a wspierają ją...

PRZEGLĄD PRASY. Adam Fronczak z resortu zdrowia jest członkiem zarządu fundacji wspieranej przez koncerny farmaceutyczne - pisze ?Rzeczpospolita?. Według rozmówców gazety, jest to ewidentny konflikt interesów, a sprawą powinno się zająć nawet CBA.

Fronczak, wiceminister zdrowia nadzorujący wart miliardy złotych rynek leków, jest fundatorem i wiceprezesem Fundacji na rzecz Pomocy Chorym na Białaczki działającej przy Klinice Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z ustaleń gazety wynika, że fundację wspierają koncerny farmaceutyczne, m.in. Sanofi Aventis, Roche, Astellas Pharma, Janssen, Genzyme, Pfizer, Amgen.

Fronczak twierdzi, że po objęciu funkcji wiceministra poprosił o opinię biuro prawne i dyrektora generalnego resortu, czy nie zaistniał konflikt interesów. Miał usłyszeć, że nie, więc nie zrezygnował z zasiadania w fundacji.

Inni rozmówcy gazety z tą opinią się nie zgadzają. - To jednoznaczny konflikt interesów - zaznacza Julia Pitera z PO, do niedawna minister w Kancelarii Premiera ds. walki z korupcją. Zgadza się z nią Marek Balicki (SLD), były minister zdrowia. Z kolei Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, podkreśla, że sprawą powinno zająć się CBA. - Rodzi się podejrzenie, że firmy farmaceutyczne mogły wpłacać na fundację ze względu na osobę wiceministra zasiadającego w jej władzach.

Wielka feta na otwarcie A2. Zobacz kto uświetnił imprezę [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM