Wierszyk dla Kaczyńskiego: "Jesteś mężem stanu". Reakcja kuratorium

- Uczniowie z Marcinkowic w czasie lekcji brali udział w uroczystości, na którą przyjechał prezes PiS. Dzieci recytowały wiersz nazywając Kaczyńskiego "mężem stanu". Zareagowało kuratorium - napisała "Rzeczpospolita".

Pod koniec listopada uczniowie z podstawówki w Marcinkowicach (Małopolska) zamiast w lekcjach, uczestniczyli w uroczystości pod tablicą poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej. Do Marcinkowic przyjechał m.in. Jarosław Kaczyński i poseł Joachim Brudziński.

"Jesteś mężem stanu, bronisz naród z troską"

Jeden z chłopców zadedykował Kaczyńskiemu wiersz: "Jesteś mężem stanu, bronisz naród z troską, żeby nasza Polska, zawsze była Polską" - recytował.

Kaczyński dostał bukiet, a uczeń gromkie oklaski. Z kolei prezes PiS, nie kryjąc ogromnego wzruszenia, wpisał malcowi dedykację do książki.

Sam, po podziękowaniach, wygłosił mowę: "Trzeba zadać pytanie, co łączy Józefa Piłsudskiego, jego legionistów, tych, którzy zginęli w Katyniu i tych wreszcie, którzy zginęli w Smoleńsku. Różne czasy, różne okoliczności, różna sytuacja, ale jeden element wspólny - służenie ojczyźnie, patriotyzm(...)

Stoimy przed wielkimi zagrożeniami, musimy się bronić. Dla przeciwników ci, trwanie ojczyzny nie jest ważne, może czasem jest czymś co odrzucają" - mówił.

Kuratorium: Sprawdzamy

Udziałem uczniów w uroczystości zainteresowało się kuratorium. - Skarg rodziców nie było. Ale sprawą zainteresowały się lokalne media i zapytali o to inni politycy - mówi dziennikowi dyrektor Wincenty Jankowiak z małopolskiego kuratorium w Krakowie. - Wyraźnie przypomnieliśmy pani dyrektor, że szkoła nie jest miejscem na uprawianie polityki i trzeba unikać dwuznaczności. Uroczystość patriotyczna - tak, ale tu było "dwa w jednym", bo także spotkanie z politykiem.

Filmik na YouTube

Z kolei dyrektor szkoły komentować sprawy nie chce.

- Takie uwagi do dyrektor szkoły to nieporozumienie i popadanie w skrajność - mówi "Rz" Andrzej Szkaradek, szef nowosądeckiej "Solidarności", który podczas uroczystości stał obok Jarosława Kaczyńskiego. - W szkole jest za mało lekcji historii, a taka uroczystość to właśnie dodatkowa jej godzina.

Prawdopodobnie o zainteresowaniu się sprawą przez kuratorium zdecydował film umieszczony na YouTube.

 

100 najlepszych zdjęć roku agencji Reuters [NIESAMOWITE FOTO] >>

DOSTĘP PREMIUM