Jeszcze w tym miesiącu podpisanie umowy o małym ruchu granicznym z Rosją

14 grudnia w Moskwie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji podpiszą umowę o małym ruchu granicznym - dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa ze źródeł dyplomatycznych.

Umowa, którą podpiszą Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow, obejmie cały obwód kaliningradzki i część województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Dzięki tym zapisom, mieszkańcy rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego będą mogli bez wiz przyjechać między innymi do Trójmiasta, Elbląga, Malborka czy Olsztyna.

W czwartek Parlament Europejski zatwierdził umowę, która wymagała zmiany rozporządzenia w tej sprawie. Wcześniej dokument zaakceptowały unijne rządy.

Sprawa objęcia bezwizowym ruchem przygranicznym całego obwodu kaliningradzkiego ciągnęła się od ponad roku. Gdyby zastosowano dotychczasowe przepisy, to tylko mieszkańcy części obwodu mogliby liczyć na ułatwienia. Pas przygraniczny może mieć bowiem maksymalnie 30, a w wyjątkowych sytuacjach 50 kilometrów. Tymczasem obwód kaliningradzki rozciąga się na odległość ponad 100 kilometrów. Obwód kaliningradzki to mała rosyjska eksklawa nad Morzem Bałtyckim, sąsiadująca z Polską i Litwą.

Przemówienie Radosława Sikorskiego. Komentarze >>>

DOSTĘP PREMIUM