Sondaż dla Gazeta.pl: 51 proc. Polaków za przywróceniem kary śmierci

Po kilku latach względnego spokoju w Polsce znów rozgorzała dyskusja na temat przywrócenia kary śmierci. Jarosław Kaczyński oświadczył niedawno, że PiS chce przywrócenia tej kary za szczególnie drastyczne zabójstwa. Z sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla portalu Gazeta.pl wynika, że Polacy są w tej sprawie bardzo podzieleni.

- Ostatnio pojawił się temat stosowania w Polsce kary śmierci za zbrodnie i najcięższe przestępstwa. Czy jest Pan(i) za czy przeciw przywróceniu kary śmierci? - takie pytanie postawiła pracownia MillwardBrown SMG/KRC dorosłym Polakom. W wyników widać, że polskie społeczeństwo jest w tej sprawie podzielone na pół.

Za przywróceniem najsurowszej kary jest 51 proc. badanych. Przeciwników jest natomiast 45 proc. Co ciekawe, zaledwie 4 proc. pytanych nie ma zdania w tej sprawie. W grupie zwolenników dominują mężczyźni - 57 proc. Wśród kobiet 46 proc. uważa, że w Polsce należałby przywrócić stosowanie tej kary.

Młodzi radykalni, łagodnieją z wiekiem?

Jeszcze inne dane pojawiają się, gdy ankietowanych zapytać o wiek. Otóż młodzi, bardziej radykalni i skłonni do szybkich osądów, są zdecydowanie za powrotem do kary śmierci. Aż 62 proc. badanych w wieku 18-24 lata jest za jej przywróceniem. Radykalnie odmienny wynik pojawia się w grupie 60 lat i więcej. Tu przeciwników wykonywania najsurowszej z kar jest już "tylko" 52 proc.

Większość wyborców PiS "za", PO "przeciw"

Wyraźny podział na zwolenników i przeciwników kary śmierci mają poszczególne elektoraty partii politycznych. I tak, wyborcy PiS i sympatycy Jarosława Kaczyńskiego są za jej przywróceniem do kodeksu karnego. To 54 proc. pytanych. Z kolei 42 proc. wyborców PO mówi "nie" pomysłom, by kara śmierci w Polsce znów była stosowana. Natomiast większości elektoratów pozostałych partii jest w 54 proc. za karą śmierci.

Najbardziej radykalni są - i tu niespodzianka - ci, którzy deklarują, że nie głosują. Aż 62 proc. chce, by w Polsce znów zaczęto wykonywać karę śmierci.

Kara śmierci w 58 państwach

W Polsce kary śmierci nie wykonuje się od 1988. Od 1995 roku obowiązywało moratorium na jej wykonywanie. 1 września 1998 została zniesiona nowo wprowadzonym kodeksem karnym z 1997 i zastąpiona przez dożywotnie pozbawienie wolności.

Z danych Amnesty International (AI) na grudzień 2010 r. wynika, że w 96 państwach nie obowiązuje kara śmierci. Nie zrezygnowało z niej dotąd 58 państw. PiS zapowiada, że do Sejmu trafi projekt zmian w prawie przywracających karę śmierci za szczególnie drastyczne zabójstwa.

Uchwalony w grudniu 1966 roku Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, który ma wiążący charakter prawny, mówi o "przyrodzonym prawie do życia" każdej istoty ludzkiej.

Sondaż CATI EXPRESS z 1-2/12/2011 zrealizowany przez MillwardBrown SMG/KRC, próba ogólnopolska telefonów stacjonarnych i komórkowych, reprezentatywna 18+ procent kolumnowy, N=1012

100 najlepszych zdjęć roku agencji Reuters [NIESAMOWITE FOTO] >>

TOK FM PREMIUM