Sondaż dla Gazeta.pl: 51 proc. Polaków za przywróceniem kary śmierci
- Ostatnio pojawił się temat stosowania w Polsce kary śmierci za zbrodnie i najcięższe przestępstwa. Czy jest Pan(i) za czy przeciw przywróceniu kary śmierci? - takie pytanie postawiła pracownia MillwardBrown SMG/KRC dorosłym Polakom. W wyników widać, że polskie społeczeństwo jest w tej sprawie podzielone na pół.
Za przywróceniem najsurowszej kary jest 51 proc. badanych. Przeciwników jest natomiast 45 proc. Co ciekawe, zaledwie 4 proc. pytanych nie ma zdania w tej sprawie. W grupie zwolenników dominują mężczyźni - 57 proc. Wśród kobiet 46 proc. uważa, że w Polsce należałby przywrócić stosowanie tej kary.
Młodzi radykalni, łagodnieją z wiekiem?
Jeszcze inne dane pojawiają się, gdy ankietowanych zapytać o wiek. Otóż młodzi, bardziej radykalni i skłonni do szybkich osądów, są zdecydowanie za powrotem do kary śmierci. Aż 62 proc. badanych w wieku 18-24 lata jest za jej przywróceniem. Radykalnie odmienny wynik pojawia się w grupie 60 lat i więcej. Tu przeciwników wykonywania najsurowszej z kar jest już "tylko" 52 proc.
Większość wyborców PiS "za", PO "przeciw"
Wyraźny podział na zwolenników i przeciwników kary śmierci mają poszczególne elektoraty partii politycznych. I tak, wyborcy PiS i sympatycy Jarosława Kaczyńskiego są za jej przywróceniem do kodeksu karnego. To 54 proc. pytanych. Z kolei 42 proc. wyborców PO mówi "nie" pomysłom, by kara śmierci w Polsce znów była stosowana. Natomiast większości elektoratów pozostałych partii jest w 54 proc. za karą śmierci.
Najbardziej radykalni są - i tu niespodzianka - ci, którzy deklarują, że nie głosują. Aż 62 proc. chce, by w Polsce znów zaczęto wykonywać karę śmierci.
Kara śmierci w 58 państwach
W Polsce kary śmierci nie wykonuje się od 1988. Od 1995 roku obowiązywało moratorium na jej wykonywanie. 1 września 1998 została zniesiona nowo wprowadzonym kodeksem karnym z 1997 i zastąpiona przez dożywotnie pozbawienie wolności.
Z danych Amnesty International (AI) na grudzień 2010 r. wynika, że w 96 państwach nie obowiązuje kara śmierci. Nie zrezygnowało z niej dotąd 58 państw. PiS zapowiada, że do Sejmu trafi projekt zmian w prawie przywracających karę śmierci za szczególnie drastyczne zabójstwa.
Uchwalony w grudniu 1966 roku Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, który ma wiążący charakter prawny, mówi o "przyrodzonym prawie do życia" każdej istoty ludzkiej.
Sondaż CATI EXPRESS z 1-2/12/2011 zrealizowany przez MillwardBrown SMG/KRC, próba ogólnopolska telefonów stacjonarnych i komórkowych, reprezentatywna 18+ procent kolumnowy, N=1012
100 najlepszych zdjęć roku agencji Reuters [NIESAMOWITE FOTO] >>
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
-
Takiej inwestycji Warszawa jeszcze nie widziała. "Myślę, że urzędnicy się przejęli"
-
Orgia z seks workerem na plebanii w Dąbrowie Górniczej. Kuria zabrała głos
- "Czemu rosyjska telewizja mówi do mnie po polsku?". "Doniesienia z putinowskiej Polski" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Brzetislav Danczak nowym ambsadorem Czech w Polsce. Pokieruje również misją dyplomatyczną w Kijowie
- Konfederacja w Katowicach. Pod Spodkiem buczenie. "Niech wiedzą"
- Były szef PKW: Osób, które nie chcą wziąć udziału w referendum, nie można nazywać wrogami demokracji
- W mediach rządowych bezpłatny czas antenowy tylko dla PiS i Konfederacji. Jeden ważny szczegół