Ziobro: Mamy ostrze, które uderzy w korupcję przy wielkich prywatyzacjach

Ziobryści chcą konfiskaty majątku ludzi uwikłanych w korupcję. Klub Solidarna Polska złoży w Sejmie projekt zmian w kodeksach karnych zakładający przepadek mienia pochodzącego z ciężkiego przestępstwa. Zbigniew Ziobro precyzuje, że dotyczyłoby to przestępstw na przykład o charakterze terrorystycznym oraz wszystkich spraw związanych z przestępczością mafijną.

- Chodzi o to, żeby to było faktycznie to ostrze wymierzone w tę najbardziej poważną, zuchwałą, okrutną często też przestępczość. Na przykład rozboje, wielka korupcja, handel żywym towarem, porwania dla okupu. W takich wypadkach zysk uzyskany z tego rodzaju działalności przestępczej musi być w świetle też takich zasad sprawiedliwości konfiskowany - mówił dziś w Sejmie były minister sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

"Sprawca musi wykazać legalność pochodzenia mienia"

W projekcie czytamy m.in., że "przepadek mienia byłby orzekany w razie skazania za przestępstwo o charakterze terrorystycznym lub zagrożone karą pozbawienia wolności, której górna granica jest nie niższa niż 8 lat i popełnione w zorganizowanej grupie lub związku. Sąd orzekałby także przepadek mienia, które sprawca objął we władanie lub do którego uzyskał jakikolwiek tytuł do chwili wydania chociażby nieprawomocnego wyroku, chyba że sprawca lub inna zainteresowana osoba wykaże legalność pochodzenia mienia i środków służących do jego nabycia".

"Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Polaków"

- Ta ustawa zawiera elementy, jakie ustawodawstwo włoskie przygotowało do walki z mafią - mówi Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący klubu Solidarna Polska. - Zdrowej gospodarki nie można budować na chorych fundamentach, które są przeżarte korupcją - dodaje.

- To jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom Polaków - wtóruje mu posłanka Marzena Wróbel.

Projekt zostanie złożony u marszałkini Sejmu w poniedziałek.

Przemówienie Radosława Sikorskiego. Komentarze >>>

DOSTĘP PREMIUM