Prof. Balcerowicz o Kaczyńskim: nie dostrzega problemów lub za mało czyta

Twórca polskich reform chwali pomysł automatycznego karania państw naruszających dyscyplinę finansową. - Sankcje powinny być automatyczne. A do tej pory było tak, że to grzesznicy mieli decydować o sankcjach - mówił w TOK FM prof. Balcerowicz. Straszenie utratą suwerenności nazwał nieproduktywnym rozumowaniem. - Pan Kaczyński ma obsesję antyniemiecką. Za mało czyta - stwierdził.

Prof. Leszkowi Balcerowiczowi najbardziej spodobał się pomysł automatycznego karania państw, które naruszają regulacje dotyczące dyscypliny budżetowej. Gość Poranka Radia TOK FM przypomniał, że ten pomysł po raz pierwszy Niemcy zgłosiły w 1999 roku. Ale wtedy sprzeciw zgłosił dzisiejszy sojusznik - Francja. - To samo w sobie jest krokiem na rzecz wzmocnienia dyscypliny finansowej w Unii Europejskiej. Było tak, że to grzesznicy mieli decydować o sankcjach. A sankcje powinny być automatyczne, inaczej to nie będzie wiarygodne - ocenił prof. Balcerowicz.

''Więcej pracy, więcej rozwoju''

Ale jego zdaniem propozycje zmian na szczeblu Unii to za mało. - Ostatecznie decyduje to, co dzieje się w poszczególnych państwach. Ile osób wierzy w św. Mikołaja? A ile osób rozumie, że zwiększanie wydatków bez pokrycia jest drogą do kryzysu? - pytał były wicepremier, minister finansów i prezes NBP.

"Pan Kaczyński ma obsesję antyniemiecką"

Zdaniem prof. Balcerowicza w obliczu kryzysu wzmocnienie władzy nad finansami jest konieczne.

- Wiem, że niektórzy twierdzą, że zaostrzenie mechanizmów kontroli nad budżetami jest uszczerbkiem dla suwerenności. Ale na takiej zasadzie można powiedzieć, że przynależność do WTO (World Trade Organization, Światowa Organizacja Handlu -red.), która zakazuje arbitralnego podnoszenia ceł też byłoby uszczerbkiem dla suwerenności. Nie jest to produktywne rozumowanie - uważa ekonomista.

Min. Sikorski:Merkel uzgadniała propozycje reform z premierem Tuskiem

Równie mało uznania wzbudziły w prof. Balcerowiczu komentarze Jarosława Kaczyńskiego na temat podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet. Prezes PiS ocenił, że skoro podobne rozwiązania obowiązują już w Niemczech, to ich wprowadzanie w Polsce świadczy o "daleko posuniętej zależności psychicznej i mentalnej" charakterystycznej dla obecnej władzy. - Pan Kaczyński ma obsesję antyniemiecką. Dlatego pewnie nie dostrzega (problemu - red.) albo za mało czyta. Większość krajów wprowadziła takie rozwiązanie - stwierdził prof. Leszek Balcerowicz, któremu nie podobało się, że musi komentować wypowiedzi prezesa PiS.

Gość TOK FM uważa, że właśnie podniesienie wieku emerytalnego jest najlepszą propozycją zgłoszoną przez premiera w expose. - Doświadczania pokazują, że programy opierające się na podwyższaniu podatków rzadko kończą się sukcesem - mówił.

Ale według twórcy polskich reform podwyższenie wieku emerytalnego powinno być przeprowadzone szybciej. - Nie można zmarnować tego ruchu przez zbyt powolne tempo.

szybkie prace nad podniesieniem wieku emerytalnego Nowe przepisy już w styczniu w Sejmie>>

Przemówienie Radosława Sikorskiego. Komentarze >>>

DOSTĘP PREMIUM