Solidarna Polska znowu licytuje się z PiS. Tym razem na upamiętnienie 13 grudnia

PRZEGLĄD PRASY. Ziobryści chcą zwiększenia odszkodowań dla represjonowanych w PRL i pozbawienia konfidentów SB praw publicznych - czytamy w "Rzeczpospolitej". Gazeta dodaje, że politycy Solidarnej Polski, rywalizując z PiS o prawicowy elektorat, licytują się w sprawie upamiętnienia 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", Solidarna Polska chce złożyć 13 grudnia dwa projekty ustaw. Pierwszy zmieniłby zasady wypłacania odszkodowań osobom represjonowanym w okresie PRL. Dzisiaj zasądzone przez sąd odszkodowanie nie może przekroczyć 25 tysięcy złotych. Klub SP chce zlikwidować ten limit.

- Pieniądze na ten cel mogłyby na przykład pochodzić ze środków, jakie pozyskało państwo dzięki zmniejszeniu emerytur byłych esbeków - tłumaczy poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska.

Posłowie Solidarnej Polski chcą iść jeszcze dalej - czytamy w "Rzeczpospolitej". Według informacji dziennika ich drugi projekt to nowelizacja tak zwanej ustawy lustracyjnej z 2006 roku. - Chcemy, by praw publicznych, a więc biernych i czynnych praw wyborczych, z mocy ustawy pozbawieni zostali nie tylko kłamcy lustracyjni, ale również osoby, które do współpracy ze służbami reżimu komunistycznego się przyznały - mówi "Rzeczpospolitej" Patryk Jaki, rzecznik Klubu SP.

Wybory w Rosji: Obwoźne urny, wojskowi i morsy [ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM