PiS ma projekty dwóch nowych ustaw - o odebraniu emerytur i usunięciu symboli komunistycznych

Prawo i Sprawiedliwość złożyło dziś w Sejmie dwa projekty ustaw. Jak mówił na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, szef klubu, będą dotyczyć zniesienia emerytur resortowych dla funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i usunięcia z przestrzeni publicznej symboli komunistycznych.

- W czasie stanu wojennego zatrzymany został rozwój Polski. Wielu Polaków straciło życie, wielu wyjechało. Zbrodniarze nie zostali ukarani, sprawcy nie zostali postawieni przed sądem - mówił Mariusz Błaszczak o rocznicy stanu wojennego. Jak stwierdził w związku z okrągłą rocznicą PiS złożył projekt uchwały o osądzeniu winnych stanu wojennego. Nie został on jednak przyjęty. Dziś PiS wniósł 2 projekty ustaw.

Pierwszy z nich mówi o zabezpieczeniu emerytalnym funkcjonariuszy. - Zabójcy księdza Popiełuszki pobierają pod zmienionymi nazwiskami emerytury resortowe. To skaza na polskiej demokracji. Ci, którzy dopuścili się przestępstw nie powinni pobierać emerytur - mówił. PiS chce, by tego typu emerytur nie pobierali funkcjonariusze, którzy służyli władzy do 1989 roku. Obecnie zakres obowiązywania ustawy kończy się na latach stalinizmu. Mariusz Błaszczak tłumaczył, że jeszcze w latach 80. dochodziło do tajemniczych zabójstw księży.

Druga ustawa ma dotyczyć usunięcia symboli komunistycznych - nazw ulic, symboli systemu czy pomników, z przestrzeni publicznej. Ma dotyczyć też przyznanych w PRL odznaczeń. Projekt tej noweli został odrzucony w poprzedniej kadencji Sejmu.

Rzecznik PiS nie chciał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie zgłosili tych ustaw i uchwały wtedy kiedy byli u władzy. - Gdyby PiS rządził 20 lat, kraj wyglądałby inaczej. Byłby sprawiedliwy - powiedział. W projekcie uchwały czytamy, że "konsekwencją tego zaniechania stały się kariery byłych funkcjonariuszy bezpieki, nieujawniona agentura, nihilizm i cynizm zatruwające życie społeczne, przyzwolenie na rozkradanie narodowego majątku". Błaszczak nie odpowiedział także na pytanie, kogo dotyczą te słowa.

WATCH DOCS: Prawa człowieka w filmie. Oglądaj dokumenty na TOKFM.pl>>

TOK FM PREMIUM