Polak wiceszefem największej frakcji w europarlamencie

Polski eurodeputowany Jan Olbrycht z PO został wiceprzewodniczącym frakcji chadeckiej w Parlamencie Europejskim. Grupa ta jest największa spośród siedmiu frakcji politycznych w PE.

Grupa chadecka, czyli Europejska Partia Ludowa skupia 272 z eurodeputowanych z 26 państw członkowskich Unii. Po raz pierwszy Polak będzie pełnił tak wysoką funkcję w strukturach tej politycznej frakcji. Poseł Olbrycht nie krył zadowolenia i powiedział, że odbiera ten wybór jako wyraz zaufania oraz uznania dla dotychczasowej pracy.

Prezydium Grupy tworzą przewodniczący - ponownie wybrany francuski poseł Joseph Daul oraz 10 wiceprzewodniczących. Członkowie Prezydium uzgadniają podział zadań, w tym funkcje przewodniczących stałych grup roboczych i koordynują pracę posłów we wszystkich 20 komisjach parlamentarnych.

Na dzisiejszym posiedzeniu frakcja zgłosiła także kandydaturę posła Jacka Protasiewicza na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Wybór nowego przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących odbędzie się podczas styczniowej sesji plenarnej w Strasburgu.

Koksowniki, generał w telewizji i ZOMO. Zdjęcia ze stanu wojennego >>

TOK FM PREMIUM