Marsz PiS. Brudziński dyktuje, tłum skanduje [WIDEO]

Jednym z liderów tłumu zwolenników PiS, którzy przemaszerowali wieczorem Alejami Ujazdowskimi, był poseł Joachim Brudziński. Przez mikrofon podrzucał maszerującym hasła, które ci skandowali. Podczas przemarszu padło wiele antyrządowych haseł, m.in. "Tusk, ty kłamco", "Sikorski precz", "Tusk do Berlina", "PO to całe zło" czy "Donald, cykorze, nawet Bóg Ci nie pomoże".

Marsz Niepodległości i Solidarności został zorganizowany przez PiS dla upamiętnienia wprowadzenia stanu wojennego - w jego 30. rocznicę. Od początku trwania, czyli od ok. 18.00, był jednak antyrządową manifestacją - podobną do tej zorganizowanej w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Demonstranci mieli ze sobą transparenty z antyrządowymi hasłami, w których m.in. nazwali premiera i szefa MSZ zdrajcami - zobacz galerię zdjęć

Skandowali też antyrządowe hasła m.in. oskarżające Tuska o zdradę i kłamstwa. Jednym z kierujących tłumem i rzucających mu przez mikrofon nowe hasła był poseł PiS-u Joachim Brudziński.

Brudziński dyktuje, tłum skanduje

Wcześniej Brudziński zapewniał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że organizatorzy marszu "zrobią wszystko, żeby nie dopuścić do prowokacji". - Będziemy z głośników apelować o spokojny marsz. Każdy przejaw chuligaństwa będzie gaszony przez służby porządkowe marszu - zapowiedział Brudziński.

Marsz przeszedł z Pl. Trzech Krzyży na Pl. Na Rozdrożu i zakończył się ok. 20.00 - po przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego. - Gdyby nie to chore państwo... parlibyśmy do przodu jak Chiny... Stalibyśmy na czele świata... Obudź się, Polsko! - apelował prezes PiS w przemówieniu.

Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego

W marszu - według organizatorów - wzięło udział - od 5 do 10 tys. osób. Organizatorzy - Społeczny Komitet Marszu Niepodległości i Solidarności - w zgłoszeniu do stołecznego ratusza napisali, że spodziewają się około 10 tys. manifestantów.

W skład komitetu honorowego marszu weszli m.in. działacze opozycji w czasie PRL: Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Zbigniew i Zofia Romaszewscy, Jan Olszewski, Mieczysław Gil, poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, muzyk Przemysław Gintrowski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ks. Stanisław Małkowski, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Andrzej Nowak, prof. Jan Żaryn, prof. Andrzej Zybertowicz, dziennikarze - Jan Pospieszalski, Tomasz Sakiewicz, Rafał Ziemkiewicz.

Przed rozpoczęciem marszu politycy PiS uczestniczyli w mszy świętej w kościele św. Aleksandra na Pl. Trzech Krzyży.

Jak poinformował rzecznik komendanta stołecznego policji mł. insp. Maciej Karczyński podczas marszu było bardzo spokojnie. - Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów - powiedział.

Prezes, posłowie, pani Joanna od krzyża... Znani na marszu [ZDJĘCIA]

TOK FM PREMIUM