Gowin: To, że nie jestem prawnikiem jest moją siłą

- To, że nie jestem prawnikiem, jest tyleż moją słabością co siłą. To dziwne ograniczenie, że w Polsce uważa się, iż minister zdrowia musi być lekarzem, a nauki - profesorem - uważa Gowin. W rozmowie z ?Polityką? odnosi się też do ostatnio poruszanych tematów - aborcji, tożsamości płciowej, zaostrzenia prawa i kary śmierci.

Gowin w rozmowie z tygodnikiem przyznaje, że już sama propozycja objęcia funkcji ministra sprawiedliwości była dla niego zaskoczeniem. - Daliśmy więc sobie [z premierem] parę dni do namysłu, ale wykorzystałem tylko kilkanaście godzin, aby powiedzieć tak - mówi Gowin.

- Skoro nadchodzi czas takich reform, nie mogę nie podnieść rękawicy - oświadczył minister.

"Jestem dla prawników szansą"

- To, że nie jestem prawnikiem, jest tyleż moją słabością co siłą. To dziwne ograniczenie, że w Polsce uważa się, iż minister zdrowia musi być lekarzem, a nauki - profesorem. Moją koleżanką w Szwecji jest ekonomistka, a w Danii - politolog. Nieprawnicy byli ministrami sprawiedliwości w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Austrii. Środowisko prawnicze powinno potraktować tę nową sytuację jako szansę - uważa Gowin.

I przekonuje. - Autorytet wymiaru sprawiedliwości, zwłaszcza sądownictwa, rośnie, ale ciągle świat prawniczy postrzegany jest jako nieprzyjazny, zamknięty, i potrzebny jest dialog między nim a światem zwykłych obywateli. To ich punkt widzenia chcę w tym dialogu reprezentować - zapewnia.

"Jeśli zaś chodzi o transseksualistów..."

Gowin odnosi się do projektów ustaw budzących najwięcej emocji. - Nie przewiduję żadnej aktywności w kwestii aborcji, jestem zwolennikiem obecnych rozstrzygnięć. Jestem przeciwko legalizacji narkotyków(...). Jeśli zaś chodzi o transseksualistów, to nie jest to dla mnie żadna kwestia światopoglądowa, lecz problem wrażliwości na dramat i godność człowieka. Jest faktem, że żyją wśród nas osoby, których tożsamość psychiczna jest odmienna od tożsamości biologicznej i trzeba im pomóc w ujednoliceniu tych tożsamości - mówi.

I dodaje. - Jeżeli dzisiaj są wręcz nieludzkie procedury prawne odnoszące się do zmiany płci, to należy je zmienić.

Nowy minister podtrzymuje swój sprzeciw wobec kary śmierci i krytykuje pomysł zaostrzenia prawa do którego nawołuje PiS. - Będę sprzeciwiał pochopnemu zaostrzeniu prawa. Poziom surowości prawa karnego nie może być przedmiotem koniunkturalnej manipulacji - mówi minister.

Plakaty "Herr Tusk und Sikorski" i morze biało-czerwonych flag - marsz PiS [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM