Vaclav Havel nie żyje. Komorowski: Flagi zostaną opuszczone

W hołdzie Vaclavowi Havlowi flagi na budynkach polskiego prezydenta zostały opuszczone do połowy masztu. - Vaclav Havel ten świat czynił lepszym. Zarówno w czasach, gdy działał jako dysydent jak później jako prezydent demokratycznej Republiki Czeskiej. Był zawsze wiernym przyjacielem Polski i Polaków - mówił Bronisław Komorowski.

- Wszyscy czujemy, że ponieśliśmy bardzo wielką stratę. Straciliśmy wypróbowanego, także w trudnych czasach, przyjaciela. Nie ogłaszam żałoby narodowej, ale na Belwederze i Pałacu Prezydenckim w Warszawie flagi zostaną opuszczone do połowy masztu - mówił Bronisław Komorowski. Prezydent wspominał Havla w czasie swojej wizyty w Chinach. Niedługo po jego wypowiedzi Flagi państwowe zostały opuszczone.

"Za to wszystko jesteśmy mu wdzięczni"

- Swego czasu Vaclav Havel wydał esej pt. "Siła bezsilnych". Myślę, że w tym tytule jest zawarta jego własna droga i jego własna wielka zasługa dla udowodnienia, że siłą tych, którzy są słabsi, są ich poglądy, jest ich wiara w demokrację, w to, że świat można i trzeba próbować poprawiać, czynić lepszym - powiedział Komorowski.

Polski prezydent zaznaczył, że - Vaclav Havel ten świat czynił lepszym, zarówno w czasach, gdy oznaczało to ryzyko polityczne - jako dysydent, ważny opozycjonista w Czechosłowacji - jak i potem, jako prezydent wolnej, niepodległej, demokratycznej Republiki Czeskiej. Za to wszystko jesteśmy mu wdzięczni - dodał.

Przyjaciel Polski i Polaków

Prezydent powiedział, że powinniśmy pamiętać o Vaclavie Havlu "również dlatego, że we wszystkich swoich działaniach był zawsze wiernym przyjacielem Polski i Polaków. Był człowiekiem, który uprawiał solidarność w praktyce, zarówno tę solidarność ogólnoludzką, ogólnodemokratyczną, jak i tę solidarność polsko-czeską".

Na pytanie, czy weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych prezydent odpowiedział: - Dopiero będzie można coś na ten temat powiedzieć, gdy będzie znany termin. Ja niemalże do końca tygodnia jestem w Chinach.

- Na pewno Polska, także i urząd prezydenta, bez względu na termin, zaznaczy swoją obecnością poczucie tej straty (...), ale w jaki sposób - będzie to zależało od terminu (pogrzebu) - dodał Bronisław Komorowski.

Polska prezydencja żegna Havla

Dodatkowo jutro wszystkie spotkania w Unii Europejskiej prowadzone przez polską prezydencję będą się rozpoczynały minutą ciszy. Taką informację przekazał Polskiemu Radiu rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Bosacki. Będzie to hołd dla zmarłego dzisiaj byłego czeskiego prezydenta i ikony walki o wolność Vaclava Havla.

Vaclav Havel nie żyje. Zobacz jego życie na zdjęciach >>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM