Nieźle na Podkarpaciu i w Małopolsce, słabiej w samym Krakowie i Radomiu. Skąd się biorą ziobryści?

Liderzy Solidarnej Polski mozolnie budują struktury. Wraz z PO rządzi już w jednym powiecie - Nowym Targu. ?Gazeta Wyborcza? przyjrzała się powstawaniu partii ziobrystów w trzech regionach, w których tradycyjnie mocny był PiS: w Małopolsce, na Podkarpaciu i w Radomiu.

- Mamy konwencję na 500 osób w Jarosławiu, a telewizje milczą. Wspierającym PO mediom zależy, by to Kaczyński był główną siłą opozycji, bo on z Tuskiem nigdy nie wygra - skarży się w rozmowie z "Gazetą" jeden z ziobrystów

Jak wygląda sytuacja Solidarnej Polski w terenie? Na razie znani działacze budują struktury nowej partii. Nie najgorzej radzą sobie w Małopolsce i na Podkarpaciu, skąd pochodzi szef klubu Arkadiusz Mularczyk. Z tych dwóch regionów pochodzi aż siedmiu spośród 20 posłów Solidarnej Polski.

"Nowy Targ to pierwszy powiat w kraju, którym rządzą starosta i przewodniczący rady powiatu z Solidarnej Polski - a władzą dzielą się z PO. W wyborach samorządowych 2010 r. PiS wprowadził do rady powiatu 12 radnych i obsadził stanowisko starosty. Został nim Krzysztof Faber uważany za człowieka posła Edwarda Siarki - byłego wiceszefa PiS w okręgu nowosądecko-podhalańskim, zastępcy Arkadiusza Mularczyka. Gdy Siarka przystąpił do ziobrystów, klub PiS wradzie powiatu się rozwiązał. Do nowego klubu Solidarna Polska Podhala, Spisza i Orawy przystąpiło 11 dotychczasowych radnych PiS oraz dwóch niezrzeszonych" - czytamy.

Jak mówi Faber, zrobili to "dla dobra powiatu", by w koalicji z PO "budować, nie - dzielić".

Słabo ziobrystom idzie za to w samym Krakowie: "W krakowskiej radzie miasta jedynie dwoje radnych PiS opowiedziało się za SP". Podobnie w Radomiu - choć do ziobrystów dołączyła znana w tym mieście Marzena Wróbel.

Więcej w "Gazecie Wyborczej" .

Dyktator Kim Dzong Il z przywódcami [ZDJĘCIA] >>>

DOSTĘP PREMIUM