"Nie ulegniemy, nie ulegliśmy i nie ulegniemy": TOP 10 cytatów z wystąpienia min. Arłukowicza

Bartosz Arłukowicz tak wojowniczo dziś przemawiał na konferencji prasowej, jakby chodziło o spisek mediów i koncernów farmaceutycznych oraz zamach na nową ustawę refundacyjną, a nie o ewidentne błędy na liście leków refundowanych. Szef resortu zdrowia grzmiał, że "przed nikim się nie ugnie" i "nie podda się niczyjej presji", korygując jednocześnie największe wpadki na ogłoszonej dzień przed Wigilią liście leków. Poniżej 10 najlepszych cytatów z jego wystąpienia.

1. Od wielu miesięcy naruszamy interesy koncernów, co powoduje, że w ciągu ostatnich dni nasiliła się eskalacja sprzecznych informacji, pewien chaos medialny.

2. Ten system zawsze będzie bronił się przed zmianami. Będzie budował napięcie, niepokój i wzniecał kurz.

3. Celem tej ustawy nie jest szukanie oszczędności. Celem tej ustawy jest szukanie dostępu do nowoczesności. Celem tej ustawy jest szukanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia... Taka decyzja została podjęta i będę zdeterminowany w tej decyzji. I nie ugnę się przed nikim. Zreformujemy polski rynek leków.

4. Postęp i nowoczesność jest kołem zamachowym nowoczesnej medycyny, nowoczesnej nauki. Ale przede wszystkim postęp i nowoczesność to jest koło zamachowe i gwarancja bezpieczeństwa pacjenta.

5. Od momentu wejścia tej ustawy w życie kończy etap "dzikiego Zachodu" w polskiej polityce lekowej.

6. Toczyły się twarde negocjacje do ostatniego momentu, do ostatniej chwili. Być może dlatego byłem dla państwa tak trudno dostępny. Toczyliśmy negocjacje do ostatniej chwili, aby pomóc pacjentom bardzo chorym.

7. Będę zdeterminowany we wprowadzaniu tej ustawy w życie... Nie będziemy kierowali się interesami producentów. Będziemy kierować się dobrem pacjentów.

8. Czy mogliśmy przeprowadzić te negocjacje szybciej? Pewnie mogliśmy. Wszystko zawsze można zrobić szybciej. Tylko, czy na pewno zrobi się to z należytą uwagą i odpowiedzialnością... Tempo tej ustawy wymaga szczególnej uwagi i szczególnego skupienia... Nie ulegniemy presji. Żadnej presji.

9. Prób wywierania presji, lobbingu na urzędników, członków komisji pewnie było bez liku... Dlatego pracowaliśmy w zamknięciu, otoczeni naprawdę bezpiecznym kordonem bezpieczeństwa, aby takie próby nie odnosiły skutku... Nie ulegniemy, nie ulegliśmy i nie ulegniemy żadnym próbom nacisku.

10. Nie zatrzymamy się w tym procesie. Będziemy negocjować dalej. Będziemy pokazywać kolejne listy, kolejne obwieszczenia. Będziemy negocjować z kolejnymi koncernami. I czasami będziemy znikać z państwa widoku. Ale potem będziemy wracać. Obiecuję

W bojowym wystąpieniu ministra zdrowia pojawiły się też akcenty pełne pojednania: - I z tego miejsca mogę powiedzieć, że może nie zawsze będę miał czas dla prezesa Kaczyńskiego, ale z całą serdecznością, uwagą, empatią i należnym mu oczywistym szacunkiem zapraszam pana prezesa Kaczyńskiego do siebie, abyśmy porozmawiali.

Arłukowicz: Trzeba odwagi, żeby zreformować skostniały system leków refundowanych

DOSTĘP PREMIUM