Białoruscy opozycjoniści chcą spotkać się z Jarosławem Gowinem

Działacze białoruskiej opozycji poprosili o spotkanie z polskim ministrem sprawiedliwości, Jarosławem Gowinem. Chcą porozmawiać o toczącym się w Polsce procesie białoruskiego biznesmena Andrieja Żukowca i o zakazie używania historycznej flagi Białorusi w Bydgoszczy.

Jak informuje portal internetowy "Biełorusskije Nowosti", pod listem wysłanym do ministra Gowina podpisało się pięć organizacji. Rzeczniczka ministra sprawiedliwości Patrycja Loose powiedziała, że Jarosław Gowin jest otwarty na rozmowy. Podkreśliła, że minister jeszcze nie otrzymał listu białoruskich opozycjonistów, ale jak tylko list dotrze do ministerstwa to zapozna się z zawartymi w nim postulatami.

"Jesteśmy otwarci na spotkanie, ale..."

- I jeżeli są to rzeczywiście przedstawiciele białoruskiej opozycji, to będzie otwarty na spotkanie z nimi, w trosce o standardy prawa na Białorusi - dodała rzeczniczka ministra sprawiedliwości .

Według opozycjonistów, już od 12 lat białoruska prokuratura i sąd w Białymstoku prześladują opozycjonistę Andrieja Żukowca. Jest on sądzony pod zarzutem oszustw kredytowych na Białorusi. Odpowiada on z wolnej stopy. Opozycjoniści chcą, by ministerstwo sprawiedliwości zwróciło uwagę na działania białostockiego sądu.

Patrycja Loose zaznaczyła, że minister Jarosław Gowin nie może i nie zamierza wpływać na orzeczenie niezawisłego sądu.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - XX finał na Waszych zdjęciach >>

 

XX Wielki Finał WOŚP. Zobacz, jak gra Orkiestra z pompą! [ZDJĘCIA] >>>

TOK FM PREMIUM