Komorowski: Seremet nie domagał się odwołania gen. Parulskiego

- Zwrócę się do rządu i parlamentu o jak najszybsze określenie docelowego modelu prokuratury - powiedział Bronisław Komorowski po spotkaniach z Prokuratorem Generalnym Andrzejem Seremetem i Naczelnym Prokuratorem Wojskowym Krzysztofem Parulskim. Prezydent zaznaczył również, że prokurator generalny nie domagał się w rozmowie z nim odwołania swojego zastępcy.

Bronisław Komorowski zaprzeczył, by Andrzej Seremet podczas dzisiejszego spotkania z nim domagał się dymisji swojego zastępcy, Krzysztofa Parulskiego. - Nie pojawił się taki wniosek - mówił, podkreślając, że "kwestie emocjonalno-personalne nie są przedmiotem jego szczególnego zainteresowania", ale sam jest raczej zwolennikiem "szukania rozwiązań systemowych, a nie kadrowych".

Prezydent: Widzę ostry wewnętrzny spór w prokuraturze. Potrzebne są zmiany

"Trzeba ustalić docelowy model prokuratury"

Prezydent jako główny wniosek po spotkaniach z prokuratorem generalnym i jego zastępcą wskazał "konieczność szukania odpowiedzi na pytanie o źródło negatywnych zjawisk w niezależnej od organów władzy państwa prokuraturze".

- Wymieniane są różne przyczyny: kwestia wątpliwości wokół umorzenia śledztwa ws. prokuratora Pasionka, wokół przebiegu śledztwa ws. przecieków do prasy z prokuratury czy konflikty natury emocjonalno-personalnej - wymieniał prezydent, jednocześnie zaznaczając: - Moja opinia jest taka, że istotnym źródłem narastających zjawisk negatywnych w prokuraturze jest brak jasnego, docelowego modelu ustrojowego polskiej prokuratury.

Zobacz jak Seremet opuszczał Pałac Prezydencki

Prezydent apeluje do rządu o debatę

Dlatego Bronisław Komorowski zwróci się do rządu i parlamentu o "jak najszybsze ustalenie tego docelowego modelu" prokuratury. Jednocześnie prezydent zwrócił uwagę na wątpliwości wokół zmiany ustrojowej z 2009 roku, kiedy zostały rozdzielone funkcje prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. - To kwestia do rozstrzygnięcia, czy ta reforma poszła za blisko czy za daleko - przyznał, apelując do polityków o "debatę bardziej ekspercką niż polityczną".

Prezydent zapowiedział także, że jutro spotka się z prokuratorem krajowym Edwardem Zalewski, którego również będzie namawiał do wprowadzania zmian w prokuraturze.

Prokurator wojskowy postrzelił się podczas konferencji prasowej >>

DOSTĘP PREMIUM