"Solidarność" o referendum emerytalnym: wyślij petycję do premiera

"Solidarność" apeluje do osób, które nie zgadzają się na wydłużenie wieku emerytalnego i chcą w tej sprawie ogólnokrajowego referendum, by wysyłały do premiera petycję w tej sprawie. Wzór pisma można znaleźć w internecie.

"Proszę o wstrzymanie prac nad ustawą o podniesieniu wieku emerytalnego do czasu przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w tej sprawie. Polacy mają prawo do wypowiedzenia się w tej sprawie" - brzmi treść petycji, którą ze specjalnej strony można wysłać szefowi rządu mailem. Można do niego dołączyć własne uwagi w sprawie zmian w systemie emerytalnym.

Dzień od uruchomienia formularza petycję wysłało ponad sto osób. Wpisy internautów są emocjonalne: Ryszard Kossak z Opoczna: "Jak Pan sobie wyobraża pracę osób 60+ w systemie 4-brygadowym w zakładach produkcyjnych? Każdy pracodawca będzie dążył do wyeliminowania takich osób. Przez rok dostaną zasiłek dla bezrobotnych, potem zaś zęby w tynk? A młodzi bez pracy... Co za obłuda!!!

Lucja Kwas z Kielc: "Panie Premierze, ja mam 52 lata i już jestem bardzo zmęczona - praca, dom, dziecko. Chętnie przeszłabym na emeryturę w wieku 55 lat , aby może jeszcze trochę odpocząć. Wieku 67 lat , to większość z nas nie dożyje .Więc po co komu te składki emerytalne?"

Łukasz Lewandowski z Żywca: "Panie premierze proszę o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego . Niech każdy Polak opowie się czy chce pracować do 67 lat. Niech pan nie robi z nas idiotów bo to my mamy najwięcej do powiedzenia."

Od wielu dni "Solidarność" zbiera podpisy pod wnioskiem w sprawie referendum emerytalnego. Decyzję o tym Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" podjęła jednogłośnie 15 grudnia. W specjalnym stanowisku związkowcy sprzeciwili się rządowym propozycjom zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i przedłużenia go do 67 lat. "Tak kluczowych zmian nie wolno wprowadzać w trybie pilnym, bez wcześniejszych konsultacji społecznych. (...) Naszą intencją jest oddanie tej kluczowej dla przyszłości wszystkich Polaków sprawy pod ich bezpośredni osąd. Referendum jest najbliższe idei demokracji bezpośredniej. Chcemy pozwolić Polakom skorzystać z tej formy - podkreślono w stanowisku Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Na stronie www.referendumemerytalne.pl znajduje się też kalkulator emerytalny, dzięki któremu można obliczyć wiek przejścia na emeryturę według zasad zapowiedzianych przez Donalda Tuska w expose. Wystarczy podać płeć i swoją datę urodzenia.

Rodzice porzucają dzieci z biedy. Wstrząsająca relacja BBC z Grecji >>

DOSTĘP PREMIUM