Sikorski nagle podczas debaty: W miejscu Pałacu Kultury powinien powstać...

Debata o prezydencji. Minister Radosław Sikorski mówi o naszych sukcesach. Dziękuje za uwagę. I nagle na koniec dodaje: - Ponadto uważam, że w miejscu Pałacu Kultury powinien powstać park centralny dla Warszawy. Szef MSZ już wcześniej przekonywał: Pałac Kultury i Nauki należy zburzyć.

Co Warszawa powinna zrobić z Pałacem Kultury? GŁOSUJ>>

Debata o tym, co zrobić z Pałacami toczyła się nie raz. Były pomysły, żeby budynek ozdobić bluszczem , pomalować na kolorowo i zbudować na jego szczycie designerski hotel . Albo po prostu Pałac zburzyć, a w jego miejscu stworzyć jezioro lub park. Zwolennikiem parku jest Radosław Sikorski, co niespodziewanie zadeklarował w Sejmie.

Zaskakująca deklaracja w Sejmie

Podczas podsumowania polskiej prezydencji mówił: - Przez ten czas nabraliśmy niezbędnego doświadczenia. Polska pokazała, że jest zdolna do grania w pierwszej lidze. Dziękuję - zakończył minister. Rozległy się brawa. Lecz jednak nie. To nie koniec. Sikorski - zanim zdążył zejść z mównicy - rzucił jeszcze: - Ponadto uważam, że w miejscu Pałacu Kultury powinien powstać park centralny dla Warszawy.

Sikorski od dawna: Zburzyć Pałac!

To już kolejna taka deklaracja ministra Sikorskiego. Podobny apel wystosował w 2011 roku. Także podczas debaty sejmowej. - (...) Panie Marszałku, uważam, że Pałac Kultury powinien zostać zburzony. - Zburzmy Pałac - mówił wcześniej, w 2009 roku, w jednym z wywiadów .

- Zburzenie PKiN powinno być polskim Murem Berlińskim. To jest bardzo nieekologiczny budynek, który marnuje energię. Za chwilę będzie trzeba dokonać tam kapitalnego remontu - to może kosztować dziesiątki, może setki milionów złotych. A w tym miejscu lepszy byłby park. Z trawką, ze stawem, gdzie warszawiacy mogliby chodzić na pikniki - deklarował. I rozpętał burzę.

Pomysł spotkał się z błyskawicznym sprzeciwem internautów - na Facebooku od razu powstała grupa "Nie" dla burzenia Pałacu Kultury. A na ścianach mieszkań warszawiaków oraz w środkach komunikacji miejskiej zaczęły pojawiać się wlepki:

Grafika Bartosza ŁukasiewiczaGrafika Bartosza Łukasiewicza rys. Bartosz Łukasiewicz

Jak słyszę wszystkie te głosy, że Pałac trzeba zburzyć, to myślę ze ci ludzie najpierw powinni zburzyć swój sposób myślenia - mówił Bartosz Łukasiewicz (rocznik 1981), autor grafiki.

A Wy? Sikorski czy Łukasiewicz? Pałac czy park? Zapraszamy do dyskusji.

Pałac Kultury ma 57 lat

Pałac Kultury i Nauki został oddany do użytku w 1955 roku (Poprzednio nosił nazwę Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina). Wzniesiono go jako "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego''. Jest to najwyższy budynek w Polsce i najbardziej charakterystyczna budowla w stolicy.

Teraz po Pałacem odbywają się największe imprezy w mieście m.in. koncert inaugurujący polską prezydencję.

Co Warszawa powinna zrobić z Pałacem Kultury i Nauki?

DOSTĘP PREMIUM