Tusk: Nowe fakty ws. generała Błasika nie dyskredytują raportu komisji Millera

- Z ekspertyzy krakowskiej czarnych skrzynek nie wynika jednoznaczna potrzeba wznowienia prac komisji Millera - powiedział dziś Donald Tusk. Premier przyznał, że w jego ocenie żadna z konkluzji raportu byłego szefa MSWiA ?nie została podważona?, ale i tak skonsultuje się w piątek z Jerzym Millerem i resztą prowadzących badania rządowych komisji. Szef rządu zapowiedział także wprowadzenie korekt ustawowych ws. funkcjonowania prokuratury.

Donald Tusk oświadczył na dzisiejszej konferencji prasowej, że w związku z nowymi odczytami z kokpitu Tu-154M nie ma powodów, by dyskredytować zapis dotyczący gen. Andrzeja Błasika w raporcie końcowym komisji kierowanej przez byłego szefa MSWiA. - Przypominam, że ocena gen. Błasika w raporcie była jednoznaczna i nie była oceną negatywną - zwrócił uwagę premier.

"Opozycja wykorzystuje katastrofę do ataków na rząd"

Szef rządu nie wykluczył całkowicie jednak ewentualnego wznowienia prac komisji. Zapowiedział przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie z szefem zespołu, Jerzym Millerem, jego zastępcą i szefami poszczególnych zespołów komisji. - W piątek w południe poproszę ich o ocenę, czy jest potrzeba wznowienia prac komisji - oświadczył, dodając, że sam w tej sprawie podejmie decyzję dopiero po tym spotkaniu.

Na pytanie dziennikarzy, czy zamierza przeprosić - jak domagała się opozycja - wdowę po gen. Błasiku, Tusk odpowiedział wymijająco: - Jestem każdego dnia gotowy, by wyrazić współczucie i wiem, że żadne słowa nie uleczą ran po utracie bliskich, ofiar katastrofy smoleńskiej.

Premier jednocześnie skrytykował opozycję. - To nie pierwszy raz, kiedy okoliczność związana z katastrofą służy jako pretekst ataków opozycji na komisję Millera czy rząd w całości - oskarżał szef rządu.

"Prokuratura nie może być stroną w konfliktach personalnych"

Donald Tusk odniósł się także do dzisiejszego wniosku prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o odwołanie jego zastępcy, Krzysztofa Parulskiego. Szef rządu zapowiedział korekty ustawowe, które w przyszłości miałyby zapobiec podobnym sporom personalnym. - To, co dzisiaj wydaje się rzeczą najważniejszą, jest to, by instytucje państwa współodpowiedzialne za ład w prokuraturze nie były stroną w konfliktach personalnych - zaznaczył.

Premier poinformował, że wniosek prokuratora generalnego rozważany jest obecnie przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. Jednocześnie zaznaczył, że nie należy spodziewać się "pochopnych decyzji". - Przedstawiciel rządu nie będzie działał, aby dać satysfakcję któremuś z prokuratorów uwikłanych w niepotrzebny spór

Tusk oświadczył, że Tomasz Siemoniak pozytywnie zaopiniuje wniosek Seremeta tylko pod warunkiem, że proponowana zmiana będzie zmianą na lepsze. - W mojej ocenie i w ocenie ministra obrony narodowej to musi być bezdyskusyjnie zmiana na lepsze, a nie zmiana dlatego że prokuratorzy mają kłopot, by dojść do porozumienia - oświadczył. - Ja opowiadam się za spokojnym kierunkiem działań, co nie znaczy powolnym - dodał premier.

Przeczytaj polskie zapisy rozmów z Tu-154M TUTAJ >>>

DOSTĘP PREMIUM