Cimoszewicz: Opozycja jest w gettach, w których sama się pozamykała

Obecna opozycja w Polsce jest bez szans. Nie ma możliwości wyjścia z gett, w których się pozamykała. PiS zamknęło się w swoim nacjonalistyczno-ksenofobicznym , pełnym nieufności swiecie, lewica zmarginalizowała się i tkwi w narożniku, do którego sama się wepchnęła - mówi w wywiadzie dla ?Polityki? były premier Włodzimierz Cimoszewicz

Najnowsza "Polityka" publikuje obszerny wywiad z Włodzimierzem Cimoszewiczem. Jak były premier ocenia Donalda Tuska?

O Tusku

- Jest bardzo zręcznym premierem z punktu widzenia sprawności politycznej, a nie tylko piarowskiej. Sam pamiętam, jakie kłopoty jako premier miałem w koalicji z PSL, a jemu do tej pory udaje się uniknąć poważniejszych konfliktów - mówi "Polityce" Włodzimierz Cimoszewicz.

Były premier mówi też, że dziś również poparłby Bronisława Komorowskiego. - Nie jestem jednak zbytnio zadowolony z tej prezydentury. Komorowski Polski nie podpali, dobrze więc, że odgrywa rolę uspokajającą - dodaje Cimoszewicz.

O opozycji

"Polityka dopytywała o aktualną kondycję opozycji wobec PO. Cimoszewicz twierdzi, że jeśli PO nie potknie na jakiś swoich błędach, czy sytuacji międzynarodowej, to obecna opozycja jest bez szans.

- Nie ma możliwości wyjścia z gett, w których się pozamykała. PiS zamknęło się w swoim nacjonalistyczno-ksenofobicznym , pełnym nieufności swiecie, lewica zmarginalizowała się i tkwi w narożniku, do którego sama się wepchnęła.

O SLD

- Pod kierownictwem Leszka Millera nie widzi pan zmian - dopytywała Janina Paradowska.

Cimoszewicz twierdzi, że nie widzi. - Słyszę więcej bon motów - kwituje. - Uważałem, że po wyborach wszystkie władze SLD powinny odejść. To był warunek konieczny dla stworzenia możliwości do swobodnej rozmowy o przyczynach klęski, kondycji tej partii i tego środowiska.

Wedłu Cimoszewicza, nic takiego się nie stało, a osoby, które odpowiadają za katastrofę wyborczą zostały w SLD i blokują jakiekolwiek reformy.

Prawybory prezydenckie Republikanów rozstrzygną się w Karolinie Południowej? >>

DOSTĘP PREMIUM