Sejmowa awantura o marihuanę. Kopacz donosi, prokuratura bada sprawę

Prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające w związku z zapowiedziami Janusza Palikota, że zapali jointa w pokoju sejmowym. Za podstawę przyjęto zapis o karalnosci "promocji lub reklamy" środków odurzających, za co grozi grzywna, ograniczenie wolności albo do roku więzienia. - Zostałam postawiona w sytuacji, która nigdy nie powinna zdarzyć się w polskim Sejmie - powiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która złożyła doniesienie.

Ostatecznie Palikot nie zapalił skręta , tylko świeczkę z marihuaną. Był bardzo zadowolony ze swojej akcji, a Ewaie Kopacz radził, by sama "zapaliła sobie codziennie jointa": - Ci którzy używają mówią, że to wprawia w dobry humor. Tego życzę pani marszałkini.

Palikot zapalił "maryskę" w Sejmie...

Przed konferencją Palikota Kopacz twardo wystąpiła przeciw tym planom. Kilka dni temu poseł zapowiedział, że dzisiaj przy okazji składania projektu o depenalizacji posiadania marihuany zapali jointa w sejmowym pokoju. Marszałek Sejmu złożyła do prokuratury zawiadomienie o zamiarze popełnienia przestępstwa, poinformowała też o sprawie Prokuratora Generalnego.

- Dla pana posła to tylko promocja, czy happening, ale dla mnie, marszałka Sejmu, to konieczność podjęcia działań, które będą zmierzać do tego, że to jest państwo prawa - mówi Ewa Kopacz.

Skręt już w Sejmie

Robert Biedroń wcześniej w rozmowie telefonicznej z naszym reporterem powiedział, że skręt z marihuany już jest w Sejmie. Teraz dodaje, że planów nie zmienili.

- Decyzja jest niezmieniona, pani marszałek, może podejmować takie decyzje, ale uważam, że jest za bardzo emocjonalna, za mało argumentów, za mało dyskusji i cieszę się, że za chwilę porozmawiamy - mówi poseł.

Ruch Palikota: "To skandal"

Ewa Kopacz ma rozmawiać z Robertem Biedroniem o komisji równego traktowania, ale ten temat chyba zejdzie na dalszy plan. Posłowie Ruchu są oburzeni zakazem wstępu do Sejmu dla ich gości.

- Jest to skandal. Ja rozumiem, że można mieć jakieś obawy, ale ta decyzja pokazuje patologię w Polsce i patologię polskiego prawa - mówi poseł RP Michał Kabaciński. - Jeden mały skręt powoduje całkowity paraliż działalności naszego klubu - dodaje.

Kabaciński tłumaczy, że oprócz palenia chcieli dzisiaj zabrać meble, a przez zakaz firma przeprowadzkowa nie może ich wywieźć. Ruch Palikota chce złożyć projekt ustawy depenalizującej posiadanie marihuany, chce też powołać zespół parlamentarny do spraw racjonalnej polityki narkotykowej. Wcześniej konferencja prasowa.

- Przedstawimy raporty między innymi z ONZ. Przedstawimy merytoryczne argumenty dlaczego warto zainteresować się racjonalną polityką narkotykową. To co jest obecnie nie przynosi efektów - mówi poseł.

Nie tylko Palikot. Oni przyznali się do palenia skretów >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM