Palikot: Graś ujawnił bałamutną politykę informacyjną rządu [KOMENTARZE]
Graś: Trudno mówić o ataku hakerów...
Palikot w "Kawie na ławę" odniósł się do słów Pawła Grasia, który rano zapewniał , że to nie mieliśmy do czynienia z atakiem hakerów na strony rządowe, ale "ze zjawiskiem, które wynika z ogromnego zainteresowania tymi stronami". - Nikt nie uwierzy w te słowa - podkreślał Palikot. - Nie popieram ataku, ale to jest poważny problem z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego państwa. Nie można robić sobie jaj, tak jak zrobił to Paweł Graś. Trzeba nazwać rzeczy po imieniu - państwo jest nieprzygotowane na taki atak - mówił szef Ruchu Palikota.
Strona internetowa Pawła Grasia, zaraz po jego porannych wypowiedziach, także przestała działać >>
"Bezpieczeństwo miało być zagwarantowane"
- Kilka miesięcy temu prezydent wraz z szefem BBN obwieszczał, że jest nowa doktryna i cybernetyczne bezpieczeństwo Polski zostało zagwarantowane - przypominał Witold Waszczykowski. - Ale okazuje się, że kilka miesięcy po tej konferencji nagle wszystkie rządowe serwery stoją - wytykał poseł PiS.
- Wróćmy do najważniejszego pytania, czy internet powinien być cenzurowany? Absolutnie opowiadam się po stronie tych, którzy uważają, że wolność internetu, to jest wolność i rozwój społeczeństwa. Natomiast jestem przekonany, że tak jak w każdej innej dziedzinie, była, jest i będzie, wojna między obroną określonych dóbr publicznych, a wolnością jednostek, obywateli i zbiorowości - powiedział poseł PO Adam Szejnfeld.
Z kolei poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański podkreślił, że Polska jeszcze nie podpisała ACTA. - Problem jest realny i pojawia się na styku dwóch ogromnych nurtów. Obawiam się, że wygrywa wolność - mamy piractwo na ogromna skalę - mówił.
- Armia internautów jest ogromna i obnażyli słabości rządu. Mamy też do czynienia z trwałym kryzysem zaufania i wiarygodności obecnego rządu. Nie tak dawno minister zadeklarował do lekarzy: "daję słowo, przerwijcie protest" nie uwierzyli - mówił Cymański.
"Za zamachem nie stoi SLD"
- SLD nie ma nic wspólnego z tym, pożałowania wartym, zamachem. Nie wchodziłem wczoraj na te strony rządowe. Inne partie też powinny złożyć taka deklarację - ironizował poseł Sojuszu Leszek Miller.
- Trzeba przestrzegać wartości intelektualnych. Żyjemy w cywilizowanej części świata i trzeba takie rozwiązania znaleźć. Jednak w niektórych postanowieniach twórcy ACTA posuwają się zdecydowanie za daleko - podkreślił szef SLD.
Część polityków mówiła, że warto jeszcze się zastanowić nad podpisaniem ACTA. - Jeżeli możliwe są jeszcze negocjacje można ich spróbować. Ale najlepsza drogą byłaby droga sądowa, odwoławcza - mówił Miller.
- Polski rząd powinien podpisać ten dokument dlatego, że nie ma bezgranicznej niedookreślonej wolności, również w internecie. Im więcej wolności tym więcej odpowiedzialności za słowo. Piractwo to jest jedna sprawa, ale jest tyle chamstwa i plugastwa w internecie, że trzeba z tym walczyć - mówił Eugeniusz Kłopotek z PSL.
- To jest bardzo niebezpieczne, że na poziomie ustaw, a nie sądów eliminuje się takie działania - wtrącił Janusz Palikot.
"Internauci są potęgą, nic po ciuchu"
- W takich sytuacjach można rozważyć podpisanie. Ale z załączeniem aneksu i spodziewamy się, że to zostanie przyjęte jako integralna część całego porozumienia - mówił Miller.
- Gdyby była możliwość negocjacji lub załączenia aneksu to warto takie możliwości rozważyć. Jeśli się nie uda to jestem przekonany, że ta część demokratyczna społeczności światowej będzie do tego wracała - mówił Szejnfeld.
- To nie pierwszy przypadek, że rząd późno się budzi. Internauci są potęgą, nic po cichu, trzeba temat postawić, zrobić dyskusję społeczną. Internautów rozwścieczyło, to że robi się wszystko cichaczem i boczkiem - mówił Cymański.
- Niezależnie od tego czy podpiszemy czy nie jest to dobry materiał doświadczalny dla wszystkich służb, które chronią strony rządowe i urzędów żeby to wszystko było bardziej bezpieczne - powiedział Miller.
ACTA: o co chodzi?
Wczoraj wieczorem kilka serwisów związanych z polską władzą przestało działać. Przede wszystkim, zniknęła z sieci strona Sejmu RP , Kancelarii Premiera i Ministerstwa Kultury.
Umowa ACTA ma być nowym mocnym orężem w walce z piratami internetowymi. W jej świetle do uznania internauty za pirata niepotrzebna już będzie decyzja sądu. W dodatku ACTA to chyba jeden z najbardziej tajemniczych unijnych dokumentów. Przez długi czas jego projektu oraz stanowisk negocjacyjnych poszczególnych państw Unii Europejskiej nie ujawniano. - W Szwecji na pytania o negocjacje można było otrzymać kartki z napisem, że to stanowisko rządu Szwecji, a niżej... od góry do dołu wszystko zamazane było flamastrem - mówił w TOK FM prawnik Piotr Waglowski. Zapisy umowy i brak rzetelnej informacji wzburzyły internautów. Niewykluczone, że w proteście przeciwko dokumentowi z sieci znikną europejskie wersje Wikipedii. Europejczycy chcą wziąć przykład z anglojęzycznej Wiki, która zastrajkowała w proteście przeciwko przygotowywanym w USA podobnymi antypirackimi ustawami (SOPA).
Trwają ataki hakerów na polskie serwisy związne z władzą!
Hakerzy? Ekspert: Nie było żadnego ataku. Przynajmniej na początku
DOSTĘP PREMIUM
- WOŚP nie ma nic wspólnego z polityką. "Ale Owsiak jest liderem, przywódcą i przez to jest groźny"
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- "Lex Kaczyński". PiS zmienia prawo, żeby prezes nie musiał płacić Sikorskiemu? "Sekwencja zdarzeń nieprzypadkowa"
- "Mieli dość awantur". Czesi wybrali "porządek i spokój". Nie będzie drugiego Orbana w Europie
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- Przegląd Prasy styczniowej - czy mamy "enough in the tank" na początku roku?
- Zabójstwo na Nowym Świecie. Jeden z podejrzanych zatrzymany. "Pozostali nie mogą spać spokojnie"
- Banaś idzie do prokuratury ws. kontroli NIK w Orlenie. "Podejrzenie popełnienia przestępstwa"
- "Interwencja" dostała list pożegnalny ofiar wybuchu w Katowicach? Prokuratura zabrała głos: Podjęliśmy działania