Czy 26.01 Polska podpisze ACTA? Uchwała już jest. Graś i Boni: Będziemy jeszcze rozmawiać

Rząd podpisał uchwałę o przyjęciu porozumienia ACTA już w listopadzie ub. roku. Oficjalnie mamy podpisać kontrowersyjny dokument już w czwartek. Tymczasem rzecznik rządu Paweł Graś w ostatniej chwili zapewnia: - Nic nie jest przesądzone. W czwartek (7 dni przed podpisaniem porozumienia) o spotkanie z premierem w tej sprawie poprosił Minister Cyfryzacji Michał Boni.

Graś: Trudno mówić o ataku hakerów...

Dokument, który publikujemy, nie zostawia wątpliwości - 25 listopada Rada Ministrów na wniosek ministra kultury podjęła uchwałę o wyrażeniu zgody na podpisanie dokumentu ACTA. Od tamtego czasu o sprawie było cicho, aż do ubiegłego wtorku, kiedy popularne serwisy amerykańskiego internetu (m.in. Wikipedia) zaprotestowały przeciwko kontrowersyjnej antypirackiej ustawie SOPA . Skuteczny strajk internetu - poparcie dla SOPA w amerykańskim Kongresie natychmiast zmalało i na razie ustawa nie ma szans na przyjęcie - przypomniał o dokumencie ACTA, który ma dotyczyć także polskich użytkowników sieci.

Temat ACTA - porozumienia regulującego ochronę własności intelektualnej, którego stronami są Australia, Kanada, Japonia, Korea Południowa, Meksyk, Maroko, Nowa Zelandia, Singapur, Szwajcaria, USA i UE - podjęły polskie media i organizacje pozarządowe. O sprawie natychmiast zrobiło się głośno. Dopiero po ubiegłotygodniowych publikacjach i spotkaniu z grupą Dialog, obejmującą organizacje społeczne, izby gospodarcze i internautów, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poprosił w tej sprawie o spotkanie Donalda Tuska. Do dyskusji z premierem, szefem MSZ Radosławem Sikorskim i ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim dojdzie już w poniedziałek (trzy dni przed planowanym podpisaniem ACTA). Boni potwierdził to w rozmowie z TVN24.

Na ostateczną decyzję rządu w tej sprawie mogą wpłynąć wczorajsze i dzisiejsze ataki hakerów z grupy Anonymous na polskie strony instytucji państwowych i rządowych. Rezcznik rządu Paweł Graś już rano daleki był od potwierdzenia, że do podpisania ACTA w ogóle dojdzie. - Sprawa ACTA nie jest przesądzona. Trwa proces ratyfikacji porozumienia - mówił rano w Radiu Zet. - Dyskusje będą się toczyć na całym świecie, także na szczeblu unijnym. Na szali jest z jednej strony wolność Internetu, a na drugiej - poszanowanie praw autorskich. Trzeba znaleźć między tymi szalami równowagę, to nie jest tylko polski problem - tłumaczył Graś, nie wyjaśniając jednak definitywnie, czy w czwartek w Tokio Polska podpisze ten do0kument.

Według artykułu 39 ACTA ostateczną datą na jego podpisanie jest 31 marca 2013 r.

Trwają ataki hakerów na polskie serwisy związne z władzą!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM