Poseł Ruchu Palikota: "ACTA to katastrofa. Całym sercem popieram protest"

- ACTA to katastrofa - powiedział w TOK FM Artur Dębski z Ruchu Palikota. Od kilkudziesięciu godzin trwają ataki na serwisy związane z władzą w proteście przeciwko wprowadzenie dokumentu w życie.- Nie można prewencyjnie zabronić komukolwiek czegokolwiek. Łapać należy tylko przestępców - dodaje Dębski.

- ACTA to zamach na demokrację. Jeżeli prewencyjnie można komuś wyłączyć stronę, serwery, to jest to katastrofa - powiedział w Poranku Radia TOK FM Artur Dębski, wiceprzewodniczący zarządu Ruchu Palikota. - Na całym świecie od ścigania przestępców jest policja, od stawiania zarzutów prokuratura, a na koniec sędzia, żeby wydał wyrok. Nie można prewencyjnie zabronić komukolwiek czegokolwiek. Łapać należy tylko przestępców - podkreślił.

Trzeba rozmawiać ze społeczeństwem

- Z całego serca popieram protest w sieci - zadeklarował Dębski. Jak mówił, że choć jest posłem, szczegóły ACTA poznał dopiero w zeszłym tygodniu. - Jeśli społeczeństwo nie wie, co im chcą zafundować rządy, to do czego to doprowadzi? Gdy rząd chce wprowadzić newralgiczny projekt w jakiejkolwiek dziedzinie, społeczeństwo musi mieć szansę wypowiedzenia się - podkreślił. Zdaniem Dębskiego, tylko dzięki przeprowadzaniu konsultacji społecznych, mamy szansę zbudować społeczeństwo obywatelskie. - W tej chwili kilkudziesięciu ludzi decyduje o losie 38 milionów Polaków. Nie zgadzamy się na to - podkreślił.

Ludzie nie muszą już przyjeżdżać palić opon pod sejmem

- Internet nie może być w jakikolwiek sposób cenzurowany - uważa poseł Ruchu Palikota. - Obecny protest powinien dać rządowi bardzo dużo do myślenia. Kolejne strajki i protesty, nie będą się odbywały pod sejmem. Ludzie nie przyjadą autokarami, nie będą palić opon. Już nie ma takiej potrzeby. Musimy się słuchać społeczeństwa.

Nie tędy droga

- Obronę praw autorskich autorzy powinni sobie zapewnić na drodze sądowej. Jeżeli wymiar sprawiedliwości działałby szybko i skutecznie, jestem przekonany, że zapewniliby sobie taką ochronę. To jest właściwa droga - dodał Dębski.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM