Europarlamentarzyści chcą zaskarżyć ACTA do Trybunału Sprawiedliwości

- Grupa eurodeputowanych z Partii Socjalistycznej i Zielonych chce zaskarżyć ACTA do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za niezgodność tej umowy z prawem europejskim. Aby umowa o zwalczaniu piractwa mogła wejść w życie, najpierw musi się na to zgodzić Parlament Europejski podczas sesji plenarnej. Głosowanie w tej sprawie nastąpi najwcześniej w kwietniu - podało RMF FM.

Jak przypomina rozgłośnia "do niedawna szanse na to, by eurodeputowani zablokowali ACTA były niewielkie. Przeciwnicy ACTA nie mieli większości w europarlamencie". Poparcie deklarowali mający większość chadecy, a wśród nich posłowie Platformy Obywatelskiej. Przeciwko tej umowie występowali socjaliści, Zieloni oraz część liberałów.

Atak hakerów Polish Underground: "Baśka" na stronie premiera [WIDEO]>>

"Trybunał może opóźnić ACTA o dwa lata"

Jednak eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg uważa, że jest jeszcze szansa na zablokowanie ACTA w europarlamencie. - Po demonstracji siły internautów wszystko jest jeszcze możliwe, mam więc trochę więcej optymizmu - cytuje europosłankę RMF FM.

Eurodeputowana potwierdza, że nawet Parlament Europejski zna umowę jedynie z przecieków lub z tego, co zostało udostępnione przez inne państwa sygnatariuszy tych przepisów. Skierowanie sprawy do Trybunału mogłoby przynajmniej opóźnić wejście ACTA w życie co najmniej o dwa lata. Tyle bowiem trwa unijna procedura sądowa.

ACTA: o co w tym chodzi i pełny tekst umowy [CZYTAJ]

DOSTĘP PREMIUM