Boni: Za późno na wycofanie się, do ACTA dodamy klauzulę bezpieczeństwa

- Już za późno na wycofanie się z podpisania ACTA. Nie możemy nie podpisać tego dokumentu, ale do umowy chcemy dobudować klauzulę bezpieczeństwa. Klauzula pokaże, jak my interpretujemy punkty, które należą do polskich kompetencji - mówił w RMF FM Michał Boni. - Jeżeli ACTA zostanie ratyfikowane, to tylko z taką klauzulą - zapewnił minister.

Boni: Nie będzie żadnych zmian w prawie, które by ograniczały wolność internautów

 

- Dodatkowa klauzula spełni oczekiwania GIODO. To ważna instytucja, musimy spełnić jej wymogi - mówił Boni o zastrzeżeniach urzędu.

"Nie wiemy, czy wyciekły dokumenty"

- Podczas ataku na strony rządowe dokonano tylko dwóch włamań hakerskich, na stronę premiera i na stronę Sejmu - stwierdził Boni. - Nie mamy żadnych doniesień, żeby jakiekolwiek dokumenty wyciekły z systemu.

- Dziś powołany zostanie zespół do ochrony informatycznej - ujawnia Boni. Zespół ma działać w ramach Ministerstwa Cyfryzacji. Będzie współpracować z CERT-em (Computer Emergency Respond Team - red.) i ewentualnie zmieniać administratorów rządowych stron internetowych. - Po dzisiejszym spotkaniu nowo powołanego zespołu muszę wiedzieć też, czy nie potrzebujemy zmian prawnych - dodał Boni.

"Brakuje nam jednolitego systemu i standardów"

Jak długo nie będą działać strony rządowe? - Administratorzy mają możliwość "podnoszenia zaatakowanych stron", ale to musi potrwać, nie każda strona ma taką samą objętość - mówi Boni. - Brakuje nam jednolitego systemu i standardów. Strony powinny być we władaniu administratorów naszych, a nie komercyjnych - dodał.

- O doniesieniach do prokuratury zadecydują administratorzy, ale zgodnie z prawem powinni zawiadomić o popełnieniu przestępstwa. Myślę że takie doniesienia będą - mówił gość radia.

Minister mówi o wczorajszym zablokowaniu strony ministerstwa cyfryzacji. - Wczoraj na godzinę została zablokowana strona mojego resortu, która do tej pory była oszczędzana, ale mój administrator walczył dzielnie. Było mi przykro, gdy zatrzymała się także nasza strona - mówił Boni.

Masz pytania o ACTA?! Zapytaj ekspertów [AKCJA ALERT24]>>

 

ACTA: o co w tym chodzi i pełny tekst umowy [CZYTAJ]

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM