Ziobro atakuje Kutza artykułem 212. Za wywiad ws. śmierci Blidy

Zbigniew Ziobro złożył do marszałka Senatu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora Kazimierza Kutza. Europoseł chce pozbawić senatora immunitetu za wypowiedzi po samobójstwie Barbary Blidy. Chodzi o wywiad dla ?Newsweeka? z czerwca 2011 r. zatytułowany "Ziobro z Kaczyńskim zamordowali niewinną kobietę".

Ziobro grozi procesem karnym z artykułu 212. O usunięcie tego artykułu z kodeksu od lat apelują obrońcy praw człowieka. Pozwanemu grozi kara ograniczenia wolności lub grzywny. Czeka go dotkliwy proces. Dodatkowe (poza grzywną czy więzieniem) konsekwencje w związku ze skazaniem to ograniczenie możliwości pełnienia funkcji publicznych, zaciągnięcia kredytu czy otrzymania dotacji z UE.

"Nie można takich kłamliwych i nieprawdziwych zarzutów formułować"

- Wystąpiliśmy zarówno na drogę karną, jak i cywilną. W przypadku drogi karnej chodzi o artykuł 212 kodeksu karnego - powiedział w rozmowie z TOK FM adwokat Zbigniewa Ziobry mec. Bartosz Kownacki. - Sformułowanie jakoby pan Zbigniew Ziobro zamordował niewinną kobietę jest całkowicie nieprawdziwe i przekracza nawet granice dobrego smaku. Nie można takich kłamliwych i nieprawdziwych zarzutów formułować publicznie - stwierdził mecenas.

Jak mówił w związku z tym Zbigniew Ziobro domaga się przeprosin oraz zadośćuczynienia, które ma być przekazane na cel społeczny. Mec. Kownacki powiedział również, że nie chodzi im o wsadzenie kogoś nie więzienia, a jedynie o stwierdzenie faktu, że to nie jest prawda. - Postawienie komuś zarzutu morderstwa, nawet jeśli intencje były zupełnie inne, i nie wycofanie się z tego sformułowania, powoduje, że u części osób rodzi się przekonanie, że dana osoba faktycznie odpowiada za zabójstwo pani posłanki Barbary Blidy, co nie ma nic wspólnego z prawdą - tłumaczył.

"Nie zajmuję się szczegółami"

- Nie zajmuję się szczegółami. Pozew przygotował mój adwokat - mówi TOK FM Ziobro. - Fakty są takie, że pan Kazimierz Kutz wypowiadał słowa nieprawdziwe na temat mojej aktywności czy działalności jako Prokuratora Generalnego w związku z samobójstwem pani Barbary Blidy - ocenia europoseł.

- Te słowa miały charakter wręcz wulgarny w odbiorze, co do formy wypowiedzi i całkowicie nieprawdziwe co do jej treści. Dlatego uznałem, że miejscem , w którym powinno się rozstrzygnąć, czy te fakty, które on podnosi są prawdziwe czy nie powinien być niezawisły sąd - tłumaczy.

Ziobro: Spotkajmy się w sądzie

Przyznaje, że jest gotów poddać i siebie, i tę sprawę ocenie sądu. - Liczę jednocześnie, że tej odwagi nie zabraknie panu Kutzowi, który będzie mógł wreszcie pokazać czy jego słowa idą w parze z czynami - mówi europoseł.

- Bo, tak jak każdy obywatel, senator odpowiada za swoje czyny przed prawem. Myślę, że nie będzie stawiał się ponad prawem i chronił immunitetem wtedy, kiedy może stanąć przed niezawisłym sądem - wyjaśnia.

W ocenie Zbigniewa Ziobry Kazimierz Kutz słynie ze swoich wypowiedzi, w których piętnuje klasę polityczną za nadużywanie władzy i przywilejów: - Więc mam nadzieję, że nie będzie chciał teraz dawać świadectwa, które by się sprzeciwiało temu, co lubi mówić. Bo człowieka poznaje się nie po słowach, ale po jego czynach.

Ziobro: Jestem otwarty na rozmowy

Europoseł utrzymuje, że sam jest człowiekiem otwartym na rozmowy i dalekim od szukania rozstrzygnięć w sądzie. - Ale pan Kutz jest niezwykle zatwardziały w swoich opiniach. I to nie jest jego pierwsza wypowiedź, która podaje nieprawdziwe informacje co do mojej roli w sprawi samobójstwa Barbary Blidy - mówi Ziobro.

- Jeżeli pan Kutz nie mając żadnych ku temu podstaw formułuje nieprawdziwe zarzuty w stosunku do kogoś, to powinien odpowiadać jak każdy inny obywatel, a nie - chować się za przywilejami władzy, czyli za immunitetem - uważa Zbigniew Ziobro.

Kazimierz Kutz nie zamierza się niczego zrzekać

Senator przyznaje, że to nie pierwszy raz. - Podobna sprawa już była, z wnioskiem pana Jarosława Kaczyńskiego. Teraz jest kolejna, z wniosku pana Zbigniewa Ziobry, z tym, że tu chodzi o pozew karny - tłumaczy Kazimierz Kutz. - Nie będę odstępował od immunitetu, rzecz musi nabrać drogi formalnej. Najpierw musi być przez marszałka Senatu skierowana do komisji etyki.

- Po podjęciu przez nią decyzji, przechodzi to na głosowanie sesji. Powiedziano mi, że to ma się odbyć w Senacie w lutym/marcu. Taki jest stan rzeczy - wyjaśnia Kazimierz Kutz.

Z informacji uzyskanych w biurze prasowym Senatu RP wynika, że 11 stycznia br. do marszałka Senatu wpłynął wniosek Zbigniewa Ziobry o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora Kazimierza Kutza. Marszałek Senatu wyznaczył senatorowi Kutzowi termin do 1 lutego br. na podjęcie decyzji, czy zrzeka się immunitetu. W związku z niewyrażeniem zgody przez senatora marszałek Senatu skierował 20 stycznia br. pismo do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich o rozpatrzenie wniosku Zbigniewa Ziobry.

ACTA: o co w tym chodzi i pełny tekst umowy [CZYTAJ]

DOSTĘP PREMIUM