Wiemy jakie będą zmiany w prokuraturze wojskowej

Już wiosną propozycje reform prokuratury przedstawi Ministerstwo Sprawiedliwości - dowiaduje się TOK FM. Zmiany przewidują wcielenie śledczych z prokuratury wojskowej w struktury cywilne. Prokuratorzy pozostaną jednak w mundurach.

Oddzielna komórka w prokuraturze powszechnej miałby zajmować się nie tylko przestępstwami popełnianymi przez wojskowych, ale także sprawami cywilnymi. Wojskowi prokuratorzy będą mieli mocną pozycje w stanach nadzwyczajnych i prowadzeniu spraw na misjach zagranicznych. Nie będą jednak zajmowali się np. korupcją w wojsku.

Spójne stanowisko w kwestii reformy prokuratury mają szefowie resortów obrony i sprawiedliwości, a także Prokurator Generalny. Projekt zmian musi zaakceptować Rada Ministrów, a ostateczne decyzje należą do parlamentu i prezydenta.

Dziś po południu Minister Obrony Narodowej spotka się ponownie z Jerzym Artymiakiem, kandydatem na stanowisko szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Decyzja ws. poparcia zmiany na stanowisku szefa wojskowych śledczych już zapadła. Dowiemy się o niej jak rekomendację pozna prezydent.

Prokurator wojskowy postrzelił się podczas konferencji prasowej >>

DOSTĘP PREMIUM