Kancelaria Premiera kłamie - usunięte wpisy nie były wulgarne

KPRM usunęła 7700 niepochlebnych wpisów zamieszczonych na jej stronie na Facebooku. W większości były to głosy sprzeciwu wobec podpisania umowy ACTA i merytoryczne argumenty. Wulgarne wypowiedzi stanowiły jedynie kilka procent wpisów - wynika z analizy Fanpage Trender.

ZOBACZ CAŁY DOKUMENT [WORD]>>

Wczoraj wieczorem okazało się, że Kancelaria Premiera wykasowała kilka tysięcy wpisów z fanpage'a Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na Facebboku. Pracownicy Kancelarii wyjaśniali, że usunięto wulgaryzmy i spam. To tłumaczenie okazało się nieprawdziwe.

Analiza usuniętych komentarzy została przeprowadzona przez Fanpage Trender - narzędzie analityczne do badania Facebooka, które zapisało większość komentarzy i wpisów przed ich usunięciem.

Okazało się, że ok. 53 proc. usuniętych komentarzy stanowiły protesty wobec przyjęciu ACTA, np. "Stop ACTA", "Nie dla ACTA" czy "komentarz usunięty przez ACTA". Te powtarzające się treści były wpisywane przez różne osoby, więc nie mają charakteru spamu - stwierdzono w raporcie.

W około 35 proc. komentarzy zamieszczano maskę Guya Fawkesa w kodzie ASCII. Można ją uznać za spam, ale też za obrazkowy symbol sprzeciwu wobec ACTA. 6,5 proc. stanowiły wpisy nie na temat (np. "Hanka Mostowiak ŻYJE" czy "sprzedam Opla").

3,61 proc. usuniętych wpisów było merytorycznymi wypowiedziami przeciw przyjęciu ACTA. Oto niektóre z nich: "Nie uszczęśliwiajcie Artystów i Twórców na siłę", "Szanowny Panie Premierze! Prosimy podjąć kroki w celu powstrzymania ACTA! Ten twór nie może przejść! :) Pozdrawiam :)", "KOMUNA I KNEBLOWANIE UST W USA PRZEJDZIE ALE NIE W POLSCE!".

Jedynie 1,49 proc. usuniętych wpisów stanowiły wulgaryzmy i pogróżki. Raport podaje niektóre z nich: "Przez takiekiego pierwotniaka jak tusk nie mamy zycia ubezwasnowalnia nas i okrada", "jak to podpiszecie to będę was tak trollował do końca życia" (pisownia oryginalna - red.).

"Zdecydowana większość usuniętych komentarzy nie miała nic wspólnego z łamaniem netykiety, choć wiele z nich można przy złej woli uznać ewentualnie za spam" - stwierdza Fanpage Trender w swoim raporcie.

Pospolite ruszenie przeciw ACTA, cała Polska protestuje [WIDEO]>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM