Dziecinnie proste hasła do strony KPRM: Bo władza nie może odcinać się od ludzi

Włamania na strony rządowe pokazały, że hakerzy nie musieli się napracować. Wystarczyło wpisać login "admin". Szef BBN-u przyznał w TOK FM, że to "niedopatrzenie". Ale równocześnie prof. Koziej stwierdzi, że "władza nie może się odcinać kodami i szyframi od rozmowy z opinią społeczną".

Haker: Admin1? Umarliśmy ze śmiechu>>

"Władza nie może odcinać się szyframi od rozmowy z publicznością..."

 

Według gościa Poranka TOK FM dziecinnie proste zabezpieczenia strony KPRM to nie jest powód do żartów. Prof. Stanisław Koziej przyznał, że login i hasło "admin" i "admin1" do panelu administracyjnego strony premiera to niedopatrzenie. Ale jak podkreślał, pewnie połowa użytkowników nie zmienia haseł, które ustawili im administratorzy. - Uczymy się dopiero życia w cyberprzestrzeni - mówił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Co ciekawe zdaniem prof. Kozieja, "władza nie może się odcinać kodami i szyframi od możliwości rozmowy z opinią społeczną". A takim odcinaniem mogą być skomplikowane zabezpieczenia strony...

- Dlaczego w urzędzie premiera nie ma szyb pancernych, drutów? Bo są pewne granice - uważa szef BBN.

Nie czas na stan wyjątkowy

Jeszcze tydzień temu prof. Koziej sugerował, że jeśli ataki hakerów nie ustaną trzeba będzie rozważyć wprowadzenie stanu wyjątkowego. Ale dziś szef BBN-u znacznie złagodził stanowisko. - Do tej pory, przynajmniej w mojej ocenie, nie dostrzegamy żadnego zorganizowanego działania przestępczego na masową skalę. Pojawili się pojedynczy ludzie łamiący prawo - oceniał gość TOK FM.

Włamano się do prywatnego komputera wiceministra cyfryzacji

Ale prof. Koziej podkreślał, że zagrożenie cyberterroryzmem jest realne. - Mieliśmy takie ataki w stosunku do Estonii i Gruzji - przypomniał. I zapewniał, że odpowiednie służby na bieżąco śledzą wydarzenia w sieci i reagują na próby włamań. Jednak szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego nie był w stanie powiedzieć ile prób podejmują hakerzy. Choć przyznał, że regularnie otrzymuje komunikaty na ten temat.

Za to gen. Koziej nie ma wątpliwości, że przestępczość internetowa "to najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski". - A dla krajów takich jak USA i Kanada to od lat jedna z najważniejszych dziedzin. Mają specjalne strategie na ten temat. My jesteśmy w tyle, więc ważne jest żebyśmy starali się ich dogonić. Abyśmy potrafili wprowadzać różne rozwiązania organizacyjne, techniczne, koncepcyjne - powiedział gość Poranka Radia TOK FM.

hasła podane przez Anonymous są fałszywe Zapewnia Centrum Informacyjne Rządu>>

"Nie" dla ACTA. W całej Polsce protesty [ZDJĘCIA]

TOK FM PREMIUM