PiS nie lubi Szymborskiej? "Nie kojarzy mi się z polską wierzbą"

- Czym innym jest biografia, czym innym poezja - tak rzecznik PiS komentuje krytyczne głosy ze swojej partii pod adresem zmarłej poetki. - Ja w jej wierszach nie gustowałam, bo dla mnie ważniejsze jest, aby poeta towarzyszył Polakom w trudnych chwilach narodu - tak tłumaczyła swoją niechęć do zmarłej noblistki jedna z posłanek Prawa i Sprawiedliwości.

- Wisława Szymborska nie towarzyszyła nam w odzyskiwaniu Polski, w odzyskiwaniu suwerenności. Nie pamiętam jej poezji, która by porywała. Miała bardzo lewicowe poglądy, potrafiła bardzo jednostronnie stawać po stronie jednej grupy politycznej - mówiła o zmarłej w ubiegłym tygodniu Wisławie Szymborskiej posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz w Programie I Polskiego Radia.

Szymborska nie kojarzy się z wierzbą

- Jej wiersz, "Nienawiść", który przeczytałam w "Gazecie Wyborczej" w czasach, kiedy niezbędna była lustracja, co dziś widać, pokazywał jej polityczne zaangażowanie po jednej stronie. Wisława Szymborska kojarzy mi się z Noblem, ale nie kojarzy mi się z Polską, z polską wierzbą, nie kojarzy mi się ani z polską przyrodą, ani polską historią. () Poeta ma swoje obowiązki wobec kraju i narodu - mówiła w Jedynce parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości.

- Z całym uznaniem dla urody wielu rodzajów i gatunków literackich Wisławy Szymborskiej, to ona bawiła się słowami, ale ta zabawa mogła się odbyć gdziekolwiek. Ja w jej wierszach nie gustowałam, bo dla mnie ważniejsze jest, aby poeta towarzyszył Polakom w trudnych chwilach narodu - deklarowała Pawłowicz.

Hofman: Każdy ma swoje odczucia

- Nie ma linii Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Wisławy Szmborskiej - zapewniał w Radiu ZET Adam Hofman. Tłumaczył: - Czym innym jest biografia, czym innym poezja. Każdy ma swoje odczucia, jeśli chodzi o poezję, tak samo jest z każdą formą sztuki - malarstwem i przedstawieniami teatralnymi. Każdy ma swoją wrażliwość - mówił rzecznik PiS.

PiS boli poparcie Komorowskiego?

Posła Hofmana krytykował w Radiu ZET Stanisław Żelichowski z PSL: - W przeciwieństwie do pana posła Hofmana trzymam się zasady, że w polskiej kulturze po śmierci nie ocenia się ludzi, to Stwórca ocenia. Marek Siwiec uważa, że PiS nie może przeboleć gestu noblistki: - Są specjaliści od tego, żeby zohydzić każdą postać i każdą sytuację. Jeśli chcemy zohydzić noblistkę, to proszę. Moim zdaniem jednak Prawo i Sprawiedliwość bardziej boli to, że Szymborska poparła kandydaturę Bronisława Komorowskiego niż to, że się przemknęła przez PRL z godnością.

Adam Hofman ripostował: - Nic nas nie boli! Ależ się z pana zrobił specjalista od PiS.

Tak Wisława Szymborska zareagowała na Nobla [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM