"Wojna domowa w Syrii i tak jest już niemal pewna"

- Sytuacja w Syrii prowadzi do wojny domowej i wielkiej tragedii - ocenia w rozmowie z TOK FM Samer Masri, rzecznik "Komitetu Wsparcia Syryjskiej Rewolucji z Polski". Opozycja namawia do interwencji militarnej Zachodu. Rada Bezpieczeństwa ONZ kolejny raz nie była w stanie podjąć żadnej rezolucji w tej sprawie. - To wielka porażka, która zamyka nam nadzieję na skoordynowaną pomoc ze strony Zachodu - komentują syryjscy opozycjoniści.

Desperackie ataki i wtargnięcia aktywistów opozycji do placówek dyplomatycznych Syrii w Europie i Australii były próbami zwrócenia uwagi na rozgrywający się w Syrii dramat. - Próbujemy tłumaczyć na wszelkie sposoby, że pozostawienie sytuacji w Syrii bez pomocy, doprowadzi do wielkiej tragedii w regionie - wyjaśnia Samer Masri.

Według danych przekazywanych przez rewolucjonistów, tylko w ostatnich dniach kosztowały one życie ponad 300 osób. To powiększa bilans ofiar reżimu Baszara al-Assada do ponad 7600 zabitych. Ofiary są także po stronie zwolenników urzędującego prezydenta.

Próbę rozwiązania konfliktu walczących zwolenników i przeciwników reżimu Baszara al-Assada zablokowały w ONZ Rosja i Chiny. Moskwa uważa, że projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ był niewyważony, a jednocześnie chce twardo dążyć do wspierania demokratycznych przemian w Syrii. Moskwa prowadzi z Damaszkiem wymianę handlową. Rosjanie mają też w Syrii swoją bazę wojskową. Zawetowany przez Rosję i Chiny projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ zakładał zgodnie z planem Ligi Arabskiej, ustąpienie prezydenta Asada i potępiał "nieprzerwane naruszanie" praw człowieka przez reżim w Damaszku.

"Assad nie odejdzie bez użycia siły"

Blokada rezolucji przez Rosję i Chiny wzbudziła oczywiście falę krytyki i oburzenie nie tylko wśród państw Zachodu, ale także Ligi Arabskiej. Kraje w niej zrzeszone domagają się ustąpienia prezydenta Baszara al-Assada, aby mogły się rozpocząć rozmowy z opozycją. Liga Arabska ma zamiar w dalszym ciągu współpracować z syryjskim reżimem i opozycją tego kraju w celu rozwiązania kryzysu. - Cały świat powinien zrozumieć, że Assad nie odejdzie bez użycia siły. Nie odda władzy dobrowolnie - ocenia Samer Masri w rozmowie z TOK FM. - To jest najbardziej brutalny reżim z wszystkich arabskich reżimów w państwach, które przeszły już przez rewolucję - dodaje.

"Rosja i Chiny wzięły na swoje sumienie kolejne ofiary"

Także polski Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski skrytykował stanowiska Rosji i Chin . - Wetując rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii, Rosja i Chiny wzięły na swoje sumienie kolejne ofiary konfliktu syryjskiego - ocenił szef polskiej dyplomacji. Sikorski wypowiedział się też przeciwko wycofywaniu z Syrii ambasadorów, o co zaapelował w niedzielę premier Tunezji Hamadi Dżebali. - Niezmiennie nawołujemy władze Syrii do odpowiedzialności, zaprzestania przemocy i demokratyzacji. Oczywiście druga strona też odpowiada za nieużywanie przemocy - dodał szef polskiej dyplomacji.

Syryjczycy patrzą na Polskę

To właśnie "ta druga strona" czyli przeciwnicy reżimu prezydenta Baszara el-Asada bardzo liczy na rolę Polski i pomoc w zjednoczeniu społeczności międzynarodowej. - Społeczność międzynarodowa nie może się uchylać przed działaniem, bo nie ma rezolucji ONZ. Musi być zwołana na najwyższym szczeblu konferencja międzynarodowa i muszą być podjęte jakieś decyzje, niezależnie od tego czy Rosja i Chiny się na to zgadzają - apeluje Samer Masri rzecznik "Komitetu Wsparcia Syryjskiej Rewolucji z Polski". Opozycjoniści Syryjscy zachęcają MSZ do tego by to właśnie polska dyplomacja była liderem i inicjatorem takiej konferencji.

"Wojna domowa w Syrii i tak jest już niemal pewna"

Tyle, że opozycja syryjska chce by zachód poszedł jeszcze o krok dalej. Proponuje wprowadzenie zakazu lotów nad Syrią, a także działania militarne przynajmniej na granicach kraju. - To spowoduje takie dezercje z armii rządowej Assada, że pozwoli to samym Syryjczykom w kraju na obalenie reżimu - kwituje Masri. - Są coraz większe represje, ginie coraz więcej ludzi, wojna domowa w Syrii i tak jest już niemal pewna. Interwencja Zachodu pomoże przechylić szalę zwycięstwa na stronę opozycji - przekonuje Syryjczyk.

TOK FM PREMIUM