Kaczyński w sprawie Madzi: Policja nieskuteczna. Nie potrafiła przejąć metod SB

- Jeżeli chodzi o działania policji, to z całą pewnością można wyciągnąć bardzo wiele wniosków (...). Z jednej strony trzeba się cieszyć, że SB już nie ma, ale niestety policja nie potrafiła przejąć tych metod. Tamci byli skuteczni - powiedział Jarosław Kaczyński, odnosząc się do działań funkcjonariuszy ws. zaginięcia półrocznej Madzi z Sosnowca.

- Jeżeli chodzi o działania policji to z całą pewnością można wyciągnąć bardzo wiele wniosków. Trzeba pilnować rynku, tych wszystkich prywatnych przedsięwzięć detektywistycznych. Pan Rutkowski przecież uprawnień nie ma - mówił prezes PiS.

"Szerokie, rzetelnie działania SB"

Kaczyński twierdzi, że prawo w Polsce działa wybiórczo. - W pewnych wąskich odcinkach np. w przypadku praw opozycji to prawo obowiązuje niesłychanie rygorystycznie. A w przypadku osób ze sfer uprzywilejowanych przestaje obowiązywać - mówił.

- Czytając różnego rodzaju opracowania IPN natrafiłem na projekty śledztw przygotowywane Służbę Bezpieczeństwa. Jakieś ulotki, napisy na murach. I rzeczywiście są dziesiątki punktów, szerokie działania, rzetelnie przygotowywane. Trzeba się cieszyć, że SB nie ma, ale niestety policja nie potrafiła przejąć tych metod. Tamci byli skuteczni - powiedział prezes PiS.

- Trzeba doprowadzić do tego, żeby policja podejmowała działania, takie które obejmują wszystkie możliwości, warianty - dodał

"Państwo się rozsypuje, czysta destrukcja"

Jednak Kaczyński podobnie jak policja ma też zastrzeżenia do pracy Rutkowskiego. - Metody stosowane przez pana Rutkowskiego nie są dozwolone w ramach kodeksu postępowania karnego. To też jest fakt - mówił.

Prezes widzi zbieżność między działaniem policji, a obecnymi rządami. - Trudno, żeby policja była wyizolowana z całości praw państwa. A państwo się rozsypuje pod tymi rządami. To koalicja różnych małych interesów, a nie formacja polityczna. To czysta destrukcja, państwo będzie się sypać jak przy władzy będą tego rodzaju ludzie - powiedział.

Śledczy sprawdzają Rutkowskiego

Katowicka prokuratura kilka dni temu wyłączyła do odrębnego postępowania wątek dotyczący działań Krzysztofa Rutkowskiego, który zaangażował się w poszukiwania półrocznej Madzi z Sosnowca. Prokuratorzy z Gliwic sprawdzą teraz m.in. czy detektyw utrudniał pracę policji w tej sprawie.

Tusk na gali "Wprost" solidaryzuje się ze zwolnionym Lisem [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM