PO i PiS dzielą już tylko 2 pkt. Najgorszy wynik w historii rządów Tuska [SONDAŻ]

PO ma najgorsze notowania i najmniejszą przewagę nad PiS od wygranych wyborów. Tych z 2007 r. - wynika z sondażu TNS OBOP dla ?Gazety Wyborczej?. W ciągu dwóch tygodni Platforma straciła w tym sondażu aż 9 pkt proc. (spadek z 37 do 28 proc.), a PiS zyskało 4 pkt. (z 22 do 26 proc.). - Jeszcze kilka takich miesięcy i Platforma może się załamać - mówi wiceszef PiS Adam Lipiński.

Przewaga nad PiS skurczyła się do 2 pkt proc. Gigantyczne straty partia Donalda Tuska poniosła szczególnie na wsi - w styczniu popierało ją 34 proc. mieszkańców wsi, teraz zaledwie 18 proc. Wyraźnie skurczyło się poparcie wśród najmłodszych badanych, a także tych, którzy są zainteresowani polityką" - czytamy w "Gazecie".

Socjolog Mikołaj Cześnik wylicza przyczyny spadku poparcia dla PO, na które nałożył się kryzys: - Skumulowała się reakcja kilku grup społecznych na różne wydarzenia: jednych przestraszyła zapowiedź reformy emerytur, innych uderzyła nowa ustawa refundacyjna, na niektórych wpłynęły nowe ustalenia w sprawie Smoleńska, młodych wkurzyła sprawa umowy ACTA, bo dla nich swoboda w internecie jest najważniejsza.

Urosły słupki Ruchu Palikota i SLD

Co z innymi partiami? "Sondaż pokazuje lekką - w granicach błędu pomiaru - poprawę notowań opozycji lewicowej - Ruch Palikota ma 10 proc. (w górę o 2 pkt), a SLD -9 proc. (wzrost o 3 pkt). Do Sejmu wszedłby jeszcze PSL z 5-proc. poparciem. Pod progiem są ziobryści (2 proc.) oraz PJN i Nowa Prawica (po 1 proc.). 18 proc. wyborców - tyle samo co w poprzednim badaniu - jest niezdecydowanych". Badanie przeprowadził TNS OBOP w dniach 2-6 lutego na reprezentatywnej próbie 975 osób.

Więcej o sondażu i reakcji polityków w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej .

"Tu leży staroświecka autorka...". Olbrychski i Zamachowski dla Szymborskiej [WIDEO]>>

Co najbardziej wpłynęło na spadek notowań PO?

TOK FM PREMIUM