Wiceminister zdrowia zdymisjonowany za bałagan z refundacją

Premier Donald Tusk podpisał złożony przez ministra Bartosza Arłukowicza wniosek o odwołanie Andrzeja Włodarczyka z funkcji wiceministra w resorcie zdrowia - poinformował dziś rzecznik rządu Paweł Graś.

Andrzej Włodarczyk był podsekretarzem stanu w MZ od stycznia 2011 r. W ostatnich miesiącach był odpowiedzialny za politykę lekową i wdrażanie ustawy refundacyjnej. Nadzorował negocjacje z koncernami farmaceutycznymi w sprawie listy leków refundowanych.

Premier podpisał dymisję wiceministra Andrzeja Włodarczyka. Ta decyzja związana jest z dalszymi planami ministra zdrowia dotyczącymi funkcjonowania ministerstwa jak i realizacji zadań z zakresu polityki zdrowotnej - mówiła w radiu TOK FMrzeczniczka ministerstwa zdrowia Agnieszka Gołąbek.

Włodarczyk był wiceministrem zdrowia także od grudnia 2007 r. do maja 2008 r., kiedy podał się do dymisji. Jest lekarzem, był przewodniczącym Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie oraz wiceprezesem Naczelnej Rady Lekarskiej.

Chaos z listą refundacyjną leków

Nowa lista refundacyjna obowiązuje od początku stycznia. Wywołała wiele kontrowersji jeszcze zanim weszła w życie. Po apelach ze strony różnych środowisk, w tym pacjentów i lekarzy, Ministerstwo Zdrowia dopisało do listy m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów.

Zdaniem ekspertów na liście, która weszła w życie 1 stycznia, zabrakło ponad 800 leków, dotąd refundowanych. Podkreślają, że za niektóre medykamenty, np. ważne produkty stosowane w onkologii, pomimo kolejnych zmian na liście refundacyjnej, pacjenci nadal zapłacą więcej niż w 2011 r.

Włodarczyk mówił w ubiegłym tygodniu, że na listę refundacyjną zostaną wprowadzone nowe leki. - Zmiany na nowej liście będą korzystne dla pacjentów. Za wcześnie, żeby mówić o szczegółach - podkreślił.

World Press Photo 2012. Zobacz nagrodzone zdjęcia >>

TOK FM PREMIUM