Siemoniak na Twitterze: Pukam w klawiaturę bez przerwy

Ponad godzinę odpowiadał na pytania internautów na Twitterze minister obrony Tomasz Siemoniak. "Czy można liczyć, że rozpropaguje pan w rządzie townhalle?" -pytano ministra . "Wiem, że minister Paweł Graś jest bardzo takimi formami zainteresowany, to na pewno przyszłość komunikacji publicznej" - odpowiedział Siemoniak.

Townhall to forma spotkania na Twitterze, podczas której internauci mogą zadawać dowolne pytania. Dziś przez ponad godzinę skorzystał z tego Tomasz Siemoniak. O co był pytany minister MON, który w jednym z wpisów prosił o cierpliwość: "Tak, odpowiem wszystkim. (...) Pukam w klawiaturę bez przerwy:)".

"Na pewno zmniejszymy Sztab Generalny WP"

"Czy uważa Pan obecny system pomocy dla rodzin ofiar misji wojennych za dobry czy do zmiany?" - pytał Grzegorz DM. "Obecny system opieki okresowo będzie podlegał ocenie i w zależności od potrzeb będzie modyfikowany i doskonalony. Jesteśmy w trakcie zmian. Szeroko o tym informowaliśmy w grudniu ubiegłego roku" - odpowiedział Siemoniak.

Na pytanie Krzysztofa Nakoniecznego o to, czy zmniejszy Sztab Generalny WP, minister odpowiedział krótko: "Tak, na pewno".

Z kolei Konrad Wallenrod radził: "Niech Pan nie powtarza błędu poprzednika i nie otacza się byłymi generałami, oni wciąż myślą, że mają władze". "Staram się przyciągać do współpracy ludzi mądrych, nie ma znaczenia, czy byli żołnierzami czy cywilami" - odpowiedział szef resortu.

Wojsko chronione przez NSR?

"Jaką wielkość kontyngentu w Afganistanie Pan przewiduje w następnych zmianach?" - zapytał Tadeusz Buczkowski. "Decyzje co pół roku, najbliższa do 2500 żołnierzy, w 2014 całkowite wycofanie" - deklarował Siemoniak.

Internauta o pseudonimie Adżar miał wątpliwości, "czy od 1 lipca 2012 wejdą w życie obiecane podwyżki uposażeń?". "Tak. Są na twardo zapisane w budżecie" - rozwiał je minister.

Pawelwoo z kolei zainteresowany był inną kwestią: "Jakie są Pana preferencje w sprawie ochrony jednostek wojskowych. Prywatne firmy ochroniarskie, czy we własnym zakresie?" - pytał. "Nie przekonuje mnie model prywatnych firm ochrony, pracujemy nad nową koncepcją. Może przy wykorzystaniu NSR?" - odparł minister.

"Techniki satelitarne tak, satelita nie"

Spora część pytań dotyczyła spraw wyposażenia wojska polskiego w sprzęt. "Jak ma wyglądać przyszłość jednostek ciężkich wojsk lądowych, wyposażonych w większości przestarzałe czołgi i BWP-1?" - pytało pismo "Polska Zbrojna". "Planuje się uruchomienie nowego programu, który pozwoli na wymianę parku" - zapewniał minister.

"Czy WP planuje wykorzystanie technik satelitarnych (obrazowanie, przesył danych) w oparciu o własnego satelitę?" - zainteresowało Wojciech Damiana. "Techniki satelitarne tak, satelita nie" - powiedział Siemoniak. Duszek: "Czy będziemy uparcie" uzbrajać autobusy "? Czyli podążać dalej za koncepcją helikopterów z lat 70.?". "W br. planuje się przeprowadzenie postępowania dot. wyboru nowej platformy śmigłowcowej" - zapewnił minister obrony narodowej.

Praca do 67. roku życia? Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę [TABELA]>>

DOSTĘP PREMIUM